Různě barevné minifialky

Co je malé, to je hezké

Různě barevné minifialky
LE-Kotenok Gav
LE-Kotenok Gav - mikrominiatura
Co je malé, to je hezké…

říkávala moje kamarádka, která do výšky moc nevyrostla.  Určitě to neplatí vždy a všude a koneckonců je to vždy věc osobního vkusu, ale při pohledu na svoji neustále se rozrůstající sbírku miniaturních fialek si na ni často vzpomenu.

Vývoj osobního vkusu

Ono s tím osobním vkusem je to trochu složitější, alespoň ten můj se v průběhu času dost mění. A všimla jsem si, že mnoho fialkářů prodělalo podobný vývoj jako já – k pěstování fialek je přitáhly velké a složitě zbarvené květy standardů a teprve postupně se naučili oceňovat rozmanitost a něžnou krásu jejich menších sestřiček a nakonec je začaly přitahovat rostlinky ne prvoplánově krásné, ale něčím zvláštní a jedinečné. 

Prvních pár miniaturek se ke mně dostalo více méně omylem v době, kdy jsem o jejich existenci neměla ani tušení, nakupovala podle popisu barvy květů v katalogu a ostatním informacím nevěnovala moc pozornosti. Z lístků několika miniaturních odrůd, které jsem takto pořídila, se mi, pokud si dobře vzpomínám, podařilo vypěstovat jen trailery Pixie Blue a Pixie Pink, zbytek mi uhnil, protože jsem v té době z neznalosti všechny listové řízky zakořeňovala ve vodě. 

Když jsem po delší přestávce, kdy jsem z osobních důvodů odsunula pěstování pokojovek na vedlejší kolej, znovu zakládala svou sbírku fialek, tentokrát už řádně poučená o tom, co je to miniatura, polominiatura, standard či trailer, o pořízení minifialek jsem ani na chvíli neuvažovala, po pár letech jsem se rozhodla, že jich pár vyzkouším a uvidím, jak se mi budou zamlouvat, a nakonec se do nich naprosto zamilovala.  A jak už to u zamilovaných bývá, ráda bych, aby byli zamilovaní všichni (nebo alespoň většina).

Proč milovat  minifialky

První, zjevnou a pro mnohé nejdůležitější výhodou, je samozřejmě jejich velikost. Domnívám se ale, že je škoda vidět v pěstování miniatur pouze východisko z nouze v případě, že nám prostor nedovoluje pěstovat fialky standardní. 

Rozmanitost odrůd
Květy

Miniatury a polominiatury obvykle neudivují obřími květy a složitými barevnými kombinacemi, přesto nabízejí květy v pestré paletě barev, velikostí a tvarů. A co jim květům chybí na velikosti, to obvykle doženou svým množstvím. 

Listy

 V porovnání se standardy minifialky rozhodně vítězí co do rozmanitosti velikosti, tvaru a zbarvení listů. Díky tomu vypadají pěkně i v těch krátkých obdobích, kdy zrovna nekvetou.

Bohaté kvetení

Miniaturní fialky většinou kvetou velmi ochotně, bohatě a neúnavně. A co víc, na květy nemusíme čekat dlouho – mnoho odrůd rozkvétá do 6 měsíců od zasazení listu. Problém většinou není v tom, jak přimět fialku kvést, ale jak zabránit tomu, aby se kvetením příliš nevyčerpala.

Nenáročnost pěstování

K tomu všemu je třeba připomenout ještě nenáročnost pěstování – minifialky se většinou velmi ochotně a rychle množí a rychle rostou bez větších problémů, jen je potřeba častěji přesazovat (více o pěstování miniaturních fialek zde).

Uf, tak doufejme, že jsem alespoň pár čtenářů, kteří byli na vážkách, přesvědčila, aby to s těmito drobnými kráskami zkusili. Určitě nebudou litovat.

 

Mohlo by vás zajímat
špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti