Barva upravena v počítačovém programu

Jak vybrat fialku

Obsah

Ve fialkářském ráji jsou nekonečné regály (samozřejmě s ideálním osvětlením a teplotou), neomezené finanční prostředky, vždy dostatek času a samozřejmě žádné účty za elektřinu. 

Ale zatím jsme na zemi a musíme brát ohled na prostor, čas a rozpočet, nemůžeme tedy mít každou fialku, která se nám zalíbí. A tak trávím hodiny procházením nabídek, sestavování seznamů toho, co „musím mít“ a (s krvácejícím srdcem) redukováním těch seznamů na množství, které budu mít kam dát – tedy až přikoupím další regál, samozřejmě. 

Podobně postižení si už určitě stihli nasbírat vlastní zkušenosti s nakupováním fialek, ale těm, kteří s pěstováním  teprve začínají, se bude možná hodit pár mých zkušeností, které jsem sepsala níže.

Jak si tedy  vybrat fialku? Těžko, samozřejmě, a to nejen proto, že existují desetitisíce odrůd a všechny je opravdu doma mít nemůžete. Na rozdíl od fialkářských velmocí jako jsou Rusko, Ukrajina a USA, kde se v mnoha městech pravidelně pořádají výstavy a existují fialkářské  kluby,  máme málokdy příležitost vidět živé rostliny a jsme odkázáni na výběr podle informací na internetu. Podle mých zkušeností mnoho lidí vybírá pouze na základě fotografie, což může vést k velkému rozčarování.

Úskalí výběru odrůdy podle fotografie

Barva upravena v počítačovém programu
Warm Sunshine - barva upravená v počítačovém programu
Květy

Ano, barva, tvar a velkost květů hrají v našem rozhodování určitě hlavní roli, pro ně přeci fialky většinou pěstujeme. 

Barva

Každý, kdo se někdy pokusil vyfotit kvetoucí rostlinu, ví, že zachytit skutečný odstín je často velmi náročné a ne vždy se povede.

 Navíc každý monitor zobrazuje barvy trochu jinak, takže si nikdy nemůžeme být jisti, jestli to, co vidíme, odpovídá realitě. Zvlášť problematické jsou odstíny červené, fialové a modré. 

Bohužel někdy k „vylepšení“ fotografie dochází  nejen neúmyslně, ale i záměrně. Občas mi někdo přepošle foto krásné jasně červené, výrazně žluté, oranžové nebo modré rostliny stažené z internetu z dotazem, zda takovou fialku mám. 

Je  pak asi dost zklamaný, když mu napíšu, že přestože se šlechtitelé na celém světě velmi snaží, čistě červené, modré, žluté nebo dokonce oranžové fialky zatím neexistují a budeme si na ně muset počkat.

Na obrázku nahoře je u fialky Warm Sunshine barva upravená během 5 minut pomocí počítačového programu. Nejsem v tomto směru žádný expert, odborník by to určitě dovedl do dokonalosti.

Na obrázku vpravo vidíte původní fotografii.

Další věc, která by nás, co se barvy týče, měla zajímat, je, zda nemá tendenci blednout (mnoho červenokvětých odrůd), jestli je zbarvení závislé na teplotě (vícebarevné odrůdy) nebo jestli nemají k postupnému „zatemnění“- úplné ztrátě bílé barvy (zejména modrobílé odrůdy).

Warm Sunshine - původní fotografie
Warm Sunshine - původní fotografie
EK-Shankhaiskaia Roza - květy převisají
EK-Shankhaiskaia Roza - z fotografie bohužel není přiliš patrné, jak květy visí dolů
Velikost květů a květní stvoly

Mnoho lidí se snaží pořídit fialku s co možná největšími květy. Co se velikosti týče, u moderních kultivarů nejsou výjimkou květy o průměru 7-9 cm. Obřích květů ale obvykle bývá méně a stvoly je ne vždy udrží, takže pak leží na listech nebo dokonce převisají a obdivovat je můžeme pouze při pohledu zdola.

Je samozřejmě věcí individuálního vkusu, zda vám vadí visící nebo naopak do výšky trčící stonky, v každém případě bych doporučila nevybírat podle fotografie jednotlivého květu, ale věnovat pozornost celkovému vzhledu rostliny (byť se může velmi lišit podle pěstestitelských podmínek).

Co dalšího by nás na květech mělo zajímat?

Určitě není od věci zjistit, jak často a ochotně fialka kvete, jak dlouho květy vydrží a jakým způsobem uvadá. Květy bílých a žlutých odrůd někdy nejsou příliš trvanlivé a jak stárnou, tvoří se v jejich středu nehezké hnědé skvrny.

SK-Os'minozhka vysoké květní stvoly
SK-Os'minozhka vysoké květní stvoly
Buckeye Seductress listová růžice
Listová růžice
Celková velikost

Celková velikost rostliny je samozřejmě velmi závislá na podmínkách, ve kterých fialka roste, ale pro nás, kteří bojujeme s místem, může být informace o tom, že se jedná o velký standard, který může dorůst 45 cm, velmi podstatná.

 

 

Zavádějící bývají také pojmy miniatura a polominiatura – některé polominiatury bývají velmi malé a průměrem růžice nepřevyšují běžné minifialky, některé naopak tak velké, že v dobrých podmínkách mohou dorůst do velikosti malého standardu. Naopak některé, zvláště ruské a ukrajinské miniatur, příliš miniaturní nebývají.

Nároky na světlo 

Nároky jednotlivých odrůd na světlo se mohou velmi lišit – tam, kde je většina rostlin spokojená, může náročnější rostlina z důvodu nedostatku světla vytahovat listy vzhůru, zatímco jiná bude za stejných podmínek mít světla mnoho a „objímat“ květináč. 

Panašování

Panašované fialky jsou velmi oblíbené a mohou vypadat velmi efektně. Je ale dobré vědět, že se nemusí projevovat po celou dobu života fialky – u některých odrůd se v dospělosti téměř ztrácí, u některých se naopak projevuje s věkem výrazněji. I zde samozřejmě hodně záleží na podmínkách pěstování, zvláště na teplotě a osvětlení.

Jolly Mel kvetoucí rostlina
NK-Mil'fei na počátku prvního kvetení
NK-Mil'fei na počátku prvního kvetení
NK-MIl'fei v létě
Stejná listová růžice o dva měsíce později

Nádherný bývá kontrast květů a listů s korunním panašováním. Jenže ne vždy se nám podaří docílit takového výsledku, jaký jsme viděli na fotografii. U mnoha odrůd totiž toto panašování mizí s věkem nebo v období kvetení.

Tipy, jak předejít zklamání

  1. Všímejte si nejen květů, ale celkového vzhledu rostliny
  2. Nevybírejte jen podle jedné fotografie, snažte se porovnat obrázky od různých pěstitelů.
  3. Pokud máte možnost, zkuste najít video, kde je daná odrůda představena. Většina podobných videí je bohužel v ruštině či ukrajinštině, ale i bez znalosti jazyka vám pohled kamery z různých úhlů může pomoci udělat si obrázek. Výborná jsou videa z ruských a ukrajinských výstav, kde často můžeme vidět stejnou odrůdu v několika provedeních a můžeme si udělat představu, jak se bude chovat v různých podmínkách.
  4. Nezapomínejte ale, že takových výsledků, jaké vidíte na obrázcích z výstav, nemusí být reálné dosáhnout. Profesionálové často věnují přípravě rostlin na výstavu dlouhé měsíce, určitě je výhodné najít i fotografie z běžného domácího prostředí.
  5. Vyhledejte si oficiální popis odrůdy, ze kterého si často uděláte realističtější představu o skutečné barvě nebo velikosti. Pozor ale na některé přehnaně květnaté popisy ruských a ukrajinských šlechtitelů.
  6. Máte-li možnost, seznamte se se zkušenostmi ostatních pěstitelů, ale berte je s rezervou, odrůda, které se u jednoho nedaří, může u jiného výborně prosperovat. Můžete se ale dozvědět, jak moc je stabilní panašování, zda mají květy tendenci ležet nebo viset dolů nebo jaké nároky má odrůda na světlo a mnoho dalších užitečných informací.

Samozřejmě i přes pečlivý výběr se zklamání občas nevyhnete, pěstování nové odrůdy je vždy napínavé dobrodružství s nejistým koncem. Přesto si myslím, že se vyplatí si udělat alespoň základní průzkum, než se rozhodnete, že tuhle prostě musíte mít. A víte, že jsem nakonec ráda, že nemohu mít každou fialku? Myslím, že nejsem sama, koho to vybírání, sestavování a upravování nákupních seznamů baví.

Mohlo by vás zajímat
špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti