Vana plná nádobí
Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo stěžuje, je neustále
Tak konečně je to tady. Po dlouhém studování nabídky, hledání informací, sestavování seznamu, proškrtávání seznamu, konzultacích s bankovním výpisem a studiu předpovědi počasí dorazila dlouho očekávaná (vždycky dlouho očekávaná, i kdyby byla na cestě jen jeden den) zásilka.
Rozbalovat takový balíček jsou pro mě, jako pro mnoho dalších, hotové druhé Vánoce (a vůbec nevadí, že jsem si dárky vybrala a zaplatila sama). Jsem moc zvědavá, jak budou rostlinky vypadat, a také, jaký mi tentokrát prodávající přibalila bonus.
Nové rostlinky ale nejsou jen radost, i když nakupuji jen od osvědčených dodavatelů, vždy je riziko, že v balíčku přicestovali i nezvaní hosté. Proto se snažím minimalizovat riziko nakažení celé sbírky.
Balíček otvírám v jiné místnosti, než je umístěná moje sbírka. Ideální by to bylo venku, ale počasí zrovna není ideální. Po rozbalení rostlinky zkontroluji. Tady se naštěstí žádné překvapení nekoná – jsou jako vždy perfektně zabalené, cestou nepřišly ani o jeden lísteček a na první pohled vypadají velmi zdravě.
I když je to člověku vždycky líto, kvetoucím rostlinám doporučuji květy odstranit. V mém případě jsem našla jen velmi malá poupátka a protože se jedná o chiméry, rozhodla jsem se trochu riskovat a ponechat je, abych brzy zjistila, zda kvetou správně.
Někteří pěstitelé novým rostlinkám vždy seříznou vršek, dají znovu zakořenit a substrát s kořenovým balem, kde by mohli být skrytí škůdci, vyhodí.
I když se mi nikdy nestalo, že by mi seříznutý vrchol nezakořenil, mám v případě ne úplně levných chimér z takového radikálního řešení obavy.
Také preventivní ošetření insekticidy a fungicidy se mi moc nelíbí, snažím se postřiky používat, jen když je to nezbytně nutné – tedy když je přítomnost škůdců potvrzena.
Rostlinky vyndám z květináčků, odstraním původní substrát a celé omyji pod tekoucí vlažnou vodou.
Na druhém obrázku je vidět, že kořínky stejně z větší části odumřely, což je docela běžné a není to žádná tragédie.
Rostlinky zasadím do svého substrátu do květináčků opatřených knoty. Kam ale teď s nimi? Mohla bych je sice dát do zvláštní místnosti (ne každý takovou možnost má), ale podmínky pro pěstování tam nejsou ideální a kromě toho třásněnky mohou snadno přeletět z místnosti do místnosti. Takže k izolaci použiji malý skleníček – tedy vlastně obyčejný plastový kontejner opatřený kapilární rohoží (o kapilárních rohožích více zde).
Plastové víko kontejneru, byť průhledné, dost omezuje přístup světla, skleníček tedy pokrývám potravinářskou fólií a umístím na samostatnou polici.
Někteří zahraniční pěstitelé drží nové přírůstky v karanténě i půl roku, obvykle se doporučují alespoň 3 měsíce. Přiznám se, že pokud rostlinky vypadají zdravě a nezpozoruji žádný problém, vyndávám je z karantény o dost dříve, vždy si tam ale pobudou minimálně měsíc.
Na dárečky jsem málem zapomněla – samozřemně nechyběly. Dostala jsem listové řízky dvou odrůd. Jednu z nich už ve sbírce mám a tu druhou bych si sama nevybrala. Takhle to dopadne většinou, ale stejně mám radost- už jsem se několikrát dočkala příjemného překvapení a odrůda, o kterou jsem původně nestála, se stala ozdobou sbírky.
Určitě se vyplatí vypěstovat i odrůdu, kterou už mám – u většiny existuje několik linií a bude zajímavé porovnat rostliny z různých zdrojů.
I když zásilka ze zahraničí nebyla na cestě ani týden, listy jsou lehounce zavadlé. Před zasazením odstraním část řapíků a nechám je několik hodin namočené ve vlažné vodě – budou opět krásně tuhé a svěží. Dále zasadím běžným způsobem (více o tom, jak zakořeňuji listové řízky zde
Protože po zasazení dávám všechny listy do samouzavírcích sáčků, karanténu v tomto případě neřeším, z dobře uzavřeného sáčku se případní škůdci jistě nerozšíří a než se objeví nové rostlinky, uplyne dost dlouhá doba, aby se projevil případný problém.
Původní květináčky a všechno, co jsem při přesazování použila, důkladně omyji a vydezinfikuji.
Teď už zbývá jen zanést nové přírůstky do evidence, obrnit se trpělivostí a čekat. Pro někoho možná přehnaná opatrnost, ale já jsem přesvědčená, že se vyplatí.
Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo stěžuje, je neustále
Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání
Obsah Blíží se sezóna předpěstování rajčat a přesazování pokojových rostlin, tak jsem se konečně rozhodla dokončit článek o vhodném substrátu pro pěstování fialek. Co mají
Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?
Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.
Případné odkazy na jiné webové stránky jsou přidány pouze pro pohodlí návštěvníků a nejedná se o placenou reklamu.