Dlouho očekávaný balíček

Nový přírůstek do rodiny, aneb karanténa nade vše

Listové řízky v misce s vodou

Obsah

Radostná událost

Tak konečně je to tady. Po dlouhém studování nabídky, hledání informací, sestavování seznamu, proškrtávání seznamu, konzultacích s bankovním výpisem a studiu předpovědi počasí dorazila dlouho očekávaná (vždycky dlouho očekávaná, i kdyby byla na cestě jen jeden den) zásilka.

Rozbalovat takový balíček jsou pro mě, jako pro mnoho dalších, hotové druhé Vánoce (a vůbec nevadí, že jsem si dárky vybrala a zaplatila sama). Jsem moc zvědavá, jak budou rostlinky vypadat, a také, jaký mi tentokrát prodávající přibalila bonus.

Nové rostlinky ale nejsou jen radost, i když nakupuji jen od osvědčených dodavatelů, vždy je riziko, že v balíčku přicestovali i nezvaní hosté. Proto se snažím minimalizovat riziko nakažení celé sbírky.

Nové rostlinky po vybalení
Mé nové chimérky po vybalení
Rozbalení zásilky

Balíček otvírám v jiné místnosti, než je umístěná moje sbírka. Ideální by to bylo venku, ale počasí zrovna není ideální. Po rozbalení rostlinky zkontroluji. Tady se naštěstí žádné překvapení nekoná – jsou jako vždy perfektně zabalené, cestou nepřišly ani o jeden lísteček a na první pohled vypadají velmi zdravě.

Odstranění květů

I když je to člověku vždycky líto, kvetoucím rostlinám doporučuji květy odstranit. V mém případě jsem našla jen velmi malá poupátka a protože se jedná o chiméry, rozhodla jsem se trochu riskovat a ponechat je, abych brzy zjistila, zda kvetou správně. 

Přesazení

Někteří pěstitelé novým rostlinkám vždy seříznou vršek,  dají znovu zakořenit a substrát s kořenovým balem, kde by mohli být skrytí škůdci, vyhodí. 

I když se mi nikdy nestalo, že by mi seříznutý vrchol nezakořenil, mám v případě ne úplně levných chimér z takového radikálního řešení obavy.

Také preventivní ošetření insekticidy a fungicidy se mi moc nelíbí, snažím se postřiky používat, jen když je to nezbytně nutné – tedy když je přítomnost škůdců potvrzena.

Rostlinky vyndám z květináčků, odstraním původní substrát a celé omyji pod tekoucí vlažnou vodou.

Na druhém obrázku je vidět, že kořínky stejně z větší části odumřely, což je docela běžné  a není to žádná tragédie.

Rostlinka po odstranění původního substrátu
Rostlinka po odstranění původního substrátu
Detailní pohled na kořenový systém
Detailní pohled na kořenový systém
Rostlinky v miniskleníčku
Rostlinky v miniskleníčku
Karanténa

Rostlinky zasadím do svého substrátu do květináčků opatřených knoty. Kam ale teď s nimi? Mohla bych je sice dát do zvláštní místnosti (ne každý takovou možnost má), ale podmínky pro pěstování tam nejsou ideální a kromě toho třásněnky mohou snadno přeletět z místnosti do místnosti. Takže k izolaci použiji malý skleníček – tedy vlastně obyčejný plastový kontejner opatřený kapilární rohoží (o kapilárních rohožích více zde). 

Plastové víko kontejneru, byť průhledné, dost omezuje přístup světla, skleníček tedy pokrývám potravinářskou fólií a umístím na samostatnou polici. 

Někteří zahraniční pěstitelé drží nové přírůstky v karanténě i půl roku, obvykle se doporučují alespoň 3 měsíce. Přiznám se, že pokud rostlinky vypadají zdravě a nezpozoruji žádný problém, vyndávám je z karantény o dost dříve, vždy si tam ale pobudou minimálně měsíc.

Kontejner překrytý potravinářskou folií
Kontejner překrytý potravinářskou folií
Sáčky s bonusovými odrůdami
Nové listové řízky

Na dárečky jsem málem zapomněla – samozřemně nechyběly. Dostala jsem listové řízky dvou odrůd. Jednu z nich už ve sbírce mám a tu druhou bych si sama nevybrala. Takhle to dopadne většinou, ale stejně mám radost- už jsem se několikrát dočkala příjemného překvapení a odrůda, o kterou jsem původně nestála, se stala ozdobou sbírky.

Určitě se vyplatí vypěstovat i odrůdu, kterou už mám – u většiny existuje několik linií a bude zajímavé porovnat rostliny z různých zdrojů.

Revitalizace

I když zásilka ze zahraničí nebyla na cestě ani týden, listy jsou lehounce zavadlé. Před zasazením odstraním část řapíků a nechám je několik hodin namočené ve vlažné vodě – budou opět krásně tuhé a svěží. Dále zasadím běžným způsobem (více o tom, jak zakořeňuji listové řízky zde

 

Listové řízky v misce s vodou
Zavěšený sáček s listovým řízkem
Dokonalá izolace

Protože po zasazení dávám všechny listy do samouzavírcích sáčků, karanténu v tomto případě neřeším, z dobře uzavřeného sáčku se případní škůdci jistě nerozšíří a než se objeví nové rostlinky, uplyne dost dlouhá doba, aby se projevil případný problém.

Dezinfekce

Původní květináčky a všechno, co jsem při přesazování použila, důkladně omyji a vydezinfikuji. 

Teď už zbývá jen zanést nové přírůstky do evidence, obrnit se trpělivostí a čekat.  Pro někoho možná přehnaná opatrnost, ale já jsem přesvědčená, že se vyplatí.

Mohlo by vás zajímat
špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti