Regály na skříňkách

Regály a osvětlení – teorie versus skutečnost

Dnes jsem do rubriky Pěstování vložila článek o tom, jak si správně naplánovat rozvržení regálů a osvětlení (přečíst si můžete zde). No, někteří z vás se u mě byli podívat a vědí, pro ostatní jen stručně o tom, jak to u mě doma vypadá doopravdy.

Regál s miniaturami
Regál s miniaturami
Regály 

Problém s místem máme všichni. Já jsem se rozhodla umístit regály s fialkami do v té době již plně zařízené podkrovní místnosti, která mi slouží i jako pracovna a v poslední době i jako ložnice. 

Samozřejmě jsem se řídila heslem – více polic, více fialek a rozhodla jsem ignorovat doporučení zkušených pěstitelů o správném rozestupu mezi policemi. Ve dvou hlavních kovových regálech jsou od sebe police vzdáleny přibližně 33 cm, což miniaturkám výborně vyhovuje, ale pro standardy je to tragicky málo.

Najít správnou dobu osvětlení tak, aby růžice nebyly přesvícené a zároveň se nevytahovaly květní stvoly, dá opravdu dost práce. Kdybych mohla vrátit čas, určitě bych oželela jednu polici a přidala na výšce alespoň 5 cm. 

Jak se provizorní řešení stávají trvalými

Dva velké regály samozřejmě brzy přestaly stačit, takže jsem se rozhodla využít i místo na skříňkách. Situace je komplikovaná šikmými stropy, ale nakonec jsem našla řešení.

Co myslíte? Místo opět nestačilo. Bylo potřeba někam umístit přebytky do doby, než dorostou natolik, abych jim mohla najít nového majitele. Použila jsem pojízdné koupelnové regály a umístila před stávající skříňky. Vždyť je to jen na pár měsíců, ne?

Regály na skříňkách
Regály s množírnou
Regály s množírnou

Jenže by to chtělo nějaké nové odrůdy, ne? A přebytky brzy nahradily další vzrostlé exempláře.

Jenže co s přebytky? Přidáme další regálky…

Na fotografiích zdaleka nevidíte vše, k některým se totiž dostanu pod šikminu jen po kolenou.

Fialky kam se podíváš
Fialky, kam se podíváš

Kolečka jsou sice prima, ale do skříněk vzadu se stejně nedostanu, aniž bych rozpojila osvětlení. Ale kdo potřebuje odbornou literaturu, že?

Drátěný regál
Další regály
Osvětlení

K osvětlení používám většinou LED svítidla o šířce 60 cm s denní bílou barvou z Lidlu. Kromě příznivé ceny jsem spokojená s kvalitou a také se mi líbí, že jde každá zářivka zvlášť vypnout. Bohužel nejsou vždy skladem, takže kombinuji s obdobnými světly – většinou studené bílé barvy od jiného dodavatele. 

V základních regálech s hloubkou polic 50 cm mám po dvou trubicích – každou řadu mám napojenou na zvláštní časovač, co ž mi umožňuje svítit podle potřeby jen jednou z nich. V úzkých drátěných regálech je samozřejmě jen po jedné lampě.

Detail umístění zářivek
Detail umístění zářivek
Časování osvětlení

Vzhledem k množství regálů a tím pádem i svítidel (hodila by se malá elektrárna) jsem zkrátila přímou dobu osvětlení. Zatím se zdá, že většině standardů stačí asi 8 hodin. Miniaturkám většinou vyhovuje 10-12 hodin, výjimky se najdou, zvlášť ty s girl listy tolik světla nepotřebují. Ostatní odrůdy ale pěkně kvetou a díky intenzivnímu osvětlení jsou opravdu miniaturní.

Samozřejmě se najdou odrůdy, kterým mé podmínky nevyhovují, tak je to asi u každého sběratele. Naštěstí je dost velký výběr odrůd a tak se většinou s těmi, které u mě nerostou ideálně, netrápím. 

Život v obležení fialkami obnáší také neustále křupající perlit pod nohama a celkový pracovní nepořádek, ale o tom zas někdy jindy. 

Mohlo by vás zajímat
špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti