Vana plná nádobí
Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo stěžuje, je neustále
Život pěstitele fialek je plný obtížných rozhodnutí – nakoupit dalších 5 (10,20,50 – doplňte libovolnou číslovku podle vašich preferencí) rostlin, zasadit dalších 5,10… listů, vyhodit na kompost nebo ne, vyřadit odrůdu ze sbírky nebo ne. Některá rozhodnutí samozřejmě tak obtížná nejsou – jako například zbavit se televize, skříně (doplňte libovolný kus zařízení domácnosti), aby bylo víc místa na fialky, vystěhovat děti z domu (za stejným účelem)…
Já se dnes trochu zastavím u jednoho z nejčastějších dilemat – odstranit květy nebo ještě ponechat?
Řeč teď není o vynuceném odstranění květů například z důvodu napadení třásněnkami, příznaků choroby nebo pokud připravujeme sbírku na naši delší nepřítomnost, ale o tom, jak se pěstitelé chovají, pokud objeví první uvadající květ.
Někdo si s odstraňováním zvadlých květů hlavu příliš neláme a květy začne odstraňovat, až když už je fialka téměř nebo zcela odkvetlá.
Pěstitel odstraňuje pravidelně zvadlé květy, zbytek ponechává až do posledního květu.
Jakmile se objeví zvadlý květ, pěstitel odstraní vylomením celý květní stvol.
Někdo při prvním náznaku uvadání odstraňuje všechny květy.
Žádný z přístupů k odstraňování květů samozřejmě není špatný, je to záležitost více či méně estetická a tedy věc osobního vkusu. Různé odrůdy fialek se také chovají různě při odkvétání – některá otevře všechny květy téměř současně a květy také téměř najednou začnou vadnout, u některých odrůd začínají první květy uvadat, zatímco některá poupata se ještě neotevřela, u některých odrůd se neustále objevují nová poupata, zatímco spodní řady květů začínají uvadat.
Osobně na rostlinách vadnoucí květy neponechávám nikdy a denně je v rámci kontroly sbírky odstraňuji. Někdy jednotlivé květy, někdy celý stvol, většinou ale odstraňuji buď celé patro květů nebo úplně všechny.
Někomu to může připadat příliš drastické, většině lidí (i mně) je to určitě trochu líto. Ze zkušenosti ale vím, že se to nakonec vyplatí.
U některých odrůd, které vytvářejí hustou čepici květů a kvetou opravdu dlouho (zvláště u těch, jejichž květy obsahují zelený pigment a jsou tedy trvanlivější), je podle mého názoru odstranění všech květů často životní nutností. Husté květy stíní srdíčku, které se nerozvíjí, může dokonce bez přístupu světla úplně odumřít a fialka se může doslova „ukvést k smrti“.
Tento růžový sport od odrůdy Golden Autumn kvete opravdu bohatě, i když, jako většina fialek se žlutou pigmentací, ne příliš dlouho, v mých podmínkách obvykle asi šest týdnů.
Tato rostlina na první pohled ještě nevypadá úplně špatně, stejně ale odstraním všechny květy, u této odrůdy nemá žádný smysl otálet, jakmile se objeví první vadnoucí květy, odkvete velmi rychle. Sice by se na ni ještě tak týden dalo koukat, ale na fotografiích pořízených po odstranění květů je jasně zřetelné, že i v tomto případě už srdíčko začínalo trpět. Tím, že jsem květy odstranila, jsem rostlině umožnila včasnou regeneraci a brzy se dočkám nového bohatého kvetení.
Na fotografii po odstranění květů je opět patrné, že srdíčko už začínalo trpět nedostatkem světla a celkově jsou řapíky listů vytažené. V tomto případě byla rostlina přesazená nedávno, takže jsem jen odstranila spodní řadu listů a ponechala bez přesazení.
Z výše uvedených příkladů vyplývá, že péče po odkvětu rostliny se může lišit podle konkrétní situace. U minifialek je, alespoň v mých podmínkách, často nutné celkové zmlazení rostliny, se standardy je to trochu složitější, i když i zde platí, že přesadit fialku není nikdy špatný nápad.
Mnozí pěstitelé i standardy po odkvětu buď zcela zmladí nebo olámou většinu listů a ponechají jen srdíčko, rostlinu zasadí hlouběji a nově se tvořící poupata po několik měsíců vylamují. Při takovém postupu bychom se měli dočkat výstavní rostliny s pravidelnou růžicí a bohatým kvetením, ale musíme se připravit na to, že standardy rostou pomaleji a celý proces bude trvat řadu měsíců.
Jaký postup při odstranění starých květů a následnou péči zvolíte samozřejmě záleží na vašich osobních preferencích. Podle mého názoru je ale zbytečné s odstraňováním květů otálet, takže v odpověď na otázku v názvu článků je rozhodně ulomit. Moje rozhodování je ale určitě usnadněno tím, že vlastním velké množství rostlin a tak nejsem (pokud z nějakého důvodu neodstraním na všech rostlinách najednou) úplně bez květů.
Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo stěžuje, je neustále
Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání
Obsah Blíží se sezóna předpěstování rajčat a přesazování pokojových rostlin, tak jsem se konečně rozhodla dokončit článek o vhodném substrátu pro pěstování fialek. Co mají
Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?
Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.
Případné odkazy na jiné webové stránky jsou přidány pouze pro pohodlí návštěvníků a nejedná se o placenou reklamu.