Regál s fialkami s umělým osvětlením

Aby se vaší fialce dařilo

Obsah

Pořídili jste si svoji první africkou fialku nebo už se je nějakou dobu pokoušíte pěstovat a nedaří se vám podle vašich představ? Pokusím se stručně shrnout, co tyto pokojové rostliny potřebují k tomu, aby zdravě rostly a pěkně kvetly. Pro podrobnější informace o všem, co se týká afrických fialek a jejich pěstování,  doporučuji navštívit stránky paní Michaely Kroupové https://africanviolets.cz.

Světlo

Fialky potřebují hodně světla, ale ne přímé slunce – ideální je východní okno, ve vyšších patrech se jim v létě bude dařit i na severním. Pokud je nedosvěcujete umělým osvětlením, v zimě nepokvetou – délka dne minimálně 10-12 hodin.

Teplo

Fialkám vyhovují běžné pokojové teploty v rozsahu cca 18-24°C. Velmi špatně snášejí jak nízké tak i vysoké teploty – pokud se teploměr vyšplhá na 28 a více stupňů, fialka začíná živořit a může dokonce uhynout. Škodí výrazné kolísání teploty a také průvan. Dařit se jim nebude ani v špatně větraných místnostech s minimálním pohybem vzduchu.

Vzdušná vlhkost

Rostlinám vyhovuje spíše vyšší vzdušná vlhkost – ideálně 50-60%, ale tolerují jak nižší tak i vyšší hodnoty. Při množení a zakořeňování milují vysokou vzdušnou vlhkost, dosaženou nejlépe pomocí mini skleníčku nebo zip sáčku. Nebezpečná může být kombinace vysoké vzdušné vlhkosti a vysokých teplot, ale podobně jako u teploty platí, že pokud se dobře cítíme my, cítí se dobře i fialky.

Prostor

Pokud propadnete sběratelské vášni, brzy vám bude původní prostor určený pro pěstování malý. Pokuste se odolat pokušení a umístit rostliny co nejblíže k sobě. Výsledný estetický efekt je obvykle nevalný a nedostatečné rozestupy podporují šíření chorob a škůdců. V tomto bodě o mně , obávám se, platí, že kážu vodu a piju víno. Ale pokud se dovedete při nákupech lépe ovládat, určitě dopřejte svým rostlinkám dostatek prostoru.

Správná velikost květináče

Fialka chce mít prostor sama pro sebe – nejlépe se jí daří, pokud je v jednom květináčku pouze jedna rostlina. Pokud vás láká seskupit několik rostlin dohromady, je lepší každou nechat v samostatném květináčku a ty pak umístit do společného truhlíku nebo jiného obalu. Zvažte ale, že pokud budou příliš blízko u sebe, sotva se dočkáte zdravých symetrických listových růžic, které mohou být v mnoha případech podobnou pastvou pro oči jako květy.

Fialky nekvetou, nebo jen velmi špatně, pokud jsou pěstovány v příliš velkých nádobách. Kromě toho jsou v nich náchylnější k hnilobě kořenů. Průměr květináče by měl u dospělých rostlin odpovídat 1/3 průměru listové růžice. Pokud nemáte v úmyslu pěstovat obří rostliny ve stylu amerických sběratelů, vystačíte si u standardních fialek s květináči o průměru 7-9 cm, miniatury a polominiatury se nejlépe pěstují v 5-6 cm květináčích.

Substrát

I dnes se občas najde někdo, kdo se pokouší pěstovat fialek v zemině ze zahrádky. Ta je bohužel zcela nevhodná. Universální recept na substrát bohužel neexistuje, každý musí vyladit ten svůj v závislosti na podmínkách, ve kterých fialky rostou – zejména způsobu zálivky, vzdušné vlhkosti, teplotě a složení zálivkové vody. Pro začátek bude stačit při klasické zálivce vylehčit substrát pro pokojové rostliny 1/3 perlitu. Při knotové zálivce a vyšší vzdušné vlhkosti je nutné podíl perlitu zvýšit. Vždy je dobré jakékoli změny ve složení vyzkoušet jen na malé části sbírky.

Zálivka

O zalévání afrických fialek kolují dva zažité mýty, se kterými jsem se setkala i v literatuře věnované pěstování pokojových rostlin. 

Mýtus číslo jedna – fialka nemá ráda vlhko a před další zálivkou je třeba ji nechat důkladně proschnout.

Mýtus číslo dva – jediná správná metoda zálivky je spodem do podmisky.

Ve skutečnosti fialka potřebuje substrát neustále rovnoměrně vlhký – ani suchý ani příliš mokrý, oboje škodí. Zaručeným receptem na zahubení rostliny je nechat ji řádně proschnout a pak ji naopak přelít.

Fialky je možné zalévat klasicky shora, pomocí knotů nebo kapilárních rohoží. Příliš se nedoporučuje zálivka spodem do podmisky, ale i s touto metodou mají někteří pěstitelé dobré zkušenosti. Sama už několik let využívám knotovou zálivku (více o knotové zálivce zde).

Hnojení

Mnoho pěstitelů podle mého názoru význam hnojení přeceňuje. Pravidelné hnojení je určitě nezbytné, zvláště pokud se rozhodnete pěstovat v médiu chudém na živiny, ale konkrétní značka nebo typ hnojiva nehrají až tak zásadní roli. V současné době je trendem používat univerzální hnojiva s vyváženým poměrem N:P:K, někdo používá cíleně v určité fáze vývoje rostliny hnojiva se zvýšeným podílem dusíku na podporu růstu a hnojiva s vyšším podílem fosforu a draslíku pro fázi kvetení. Zase je třeba najít tu metodu, která bude ve vašich podmínkách rostinkám nejvíce svědčit. V každém případě se vhodné dávku hnojiva snížit oproti té doporučené výrobcem. Při knotové zálivce se používá pouze 1/8-1/10 doporučené dávky.

Jak konkrétně pěstuji fialky já se dozvíte v souvisejících článcích.

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace