Fialka uhynulá v důsledku chladu

Zdraví fialky

 

Psaní o chorobách a škůdcích jsem se zatím vyhýbala ze dvou důvodů – jednak v této oblasti kromě periodických problémů s padlím a třásněnkami nemám mnoho zkušeností, jednak zatím postrádám vybavení, které by mi umožnilo vytvářet detailní fotografie miniaturních objektů.

Protože se mi ale v poště množí žádosti o radu, doplněné obrázky, ze kterých je mi smutno, nebo se někdo zmíní o tom, že mu fialky „odešly“ a je zjevné, že to považuje za zcela běžné, dovolím si zveřejnit pár nevyžádaných rad. 

Úhyn není normální

Někdy mám pocit, že existuje skupina pěstitelů, kteří pravidelné úhyny rostlin ve své sbírce (často v zimním období) berou jako něco samozřejmého a nevyhnutelného. Nedávno se jedna paní zmínila, že některé rostlinky, které si ode mě koupila, „odešly, ale s tím se počítá“.

Je sice pravda, že ani při vší opatrnosti nezabráníme tomu, aby naše rostlinky napadla choroba nebo škůdce, ale úhynu rostliny se ve většině případů zabránit dá (samozřejmě ne vždy, fialka na úvodní fotografii zveřejněné s laskavým svolením autorky zašla v důsledku nízkých teplot způsobených havárií na topení). 

Pokud tedy nepatříte mezi, doufejme, výjimky, co si řeknou: „Zase odešly, na jaře koupím nové“ a tak to opakují každý rok, je na čase věnovat zdraví vašich fialek trochu pozornosti.

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl je pro fialky stejně důležitý jako pro lidi. Jen je potíž v tom, že fialka si ho sama zajistit nedokáže, je tedy na nás, abychom jí vytvořili co nejlepší podmínky – světlo, teplo, tekutiny, výživu a zejména časté přesazování.

Preventivní prohlídka

Většina lidí si uvědomuje, jak velkou roli hraje v péči o jejich zdraví prevence. Já sama jsem pochodující důkaz důležitosti pravidelného mamografického vyšetření.

Takže pokud nechcete, aby se stav vašich rostlin rozvinul do neléčitelné podoby, je na čase zavést preventivní prohlídky – nejlépe každý den. Pokud na takové opatření nemáte čas či náladu, možná byste měli zvážit pěstování kaktusů (teď se určitě ozývají dotčení kaktusáři, že ani u jejich miláčků tudy cesta nevede- takže opravuji, pořiďte si umělé rostliny).

Pozornost je třeba věnovat především stavu listů, ale zbystřit je třeba i v případě, že květy rychle vadnou, jsou deformované nebo se na nich vyskytuje rozsypaný pyl. Samozřejmostí by měla být kontrola vlhkosti substrátu. Časem určitě získáte zkušenosti a snadno odhalíte podezřelé náznaky toho, že něco není v pořádku.

Preventivní prohlídka se neobejde bez kvalitního vybavení – nepotřebujete ani rentgen, ani ultrazvuk, ale docela určitě kvalitní silnou lupu nebo přenosný mikroskop. Tady si dovolím jednu poznámku – nejsem technik, tak neodbornou: velká lupa není totéž co silná lupa. S obyčejnou čtecí lupou s pětinásobným zvětšením si pravděpodobně nevystačíte.

Včasný zásah

Z fotografií nemocných nebo napadených fialek mi bývá často smutno proto, že je zjevné, že se rostlina do žalostného stavu nedostala přes noc a při včasné léčbě ji bylo možné zachránit. Pokud patříte k optimistům, doufajícím, že se každý problém nějak (nejlépe sám) vyřeší, tak vězte, že u fialek to neplatí. Objeví-li se na listech první známky padlí, určitě samy nezmizí, škůdci se dobrovolně neodstěhují, prostě samo to nepřejde.

A čím dříve zasáhnete, tím větší je šance, že rostlinky přežijí. Někdy člověk se zásahem váhá, protože je mu třeba líto květů, ale věřte mi, že se vyplatí je otrhat a počkat si na nové. 

Na fotografii je ještě bohatě kvetoucí RM-Francheska, které ale začínají zahnívat listy. Nejvyšší čas květy odstranit, zkontrolovat kořínky, poškozené listy odstranit a přesadit.

Arsenál vždy při ruce

Aby mohl být léčebný zásah včasný, je třeba mít „lékárničku“ vždy dobře vybavenou – to znamená mít vždy zásobu základních postřiků a k tomu samozřejmě postřikovač a ochranné pomůcky. 

Je to tedy jednoduché – dodržovat zásady pěstování, pravidelně kontrolovat a včas zasáhnout. Kéž neustále ubývá nešťastných fialek a přibývá šťastných pěstitelů.

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace