Zakořeněný list s malými rostlinkami

Množení fialek listovými řízky

Množení afrických fialek listovými řízky není nic obtížného. Existuje několik způsobů zakořeňování – např. ve vodě, v substrátu, v perlitu nebo jen v zipovacím sáčku. Pokud použijeme vhodný zdravý list, budeme úspěšní, ať už se rozhodneme pro jakoukoli metodu. Jen pro množení minifialek se nedoporučuje zakořeňování ve vodě.

Nebudu zde tedy porovnávat jednotlivé způsoby množení a řešit jejich přednosti a nedostatky, ale popíšu, jaký postup po letech experimentování používám já. 

Zakořeněný list s malými rostlinkami

Výběr vhodných listových řízků

Africké fialky se množí velmi ochotně a pokud nejsou listy napadeny hnilobou, podaří se většinou vypěstovat alespoň jednu rostlinku i z méně vhodného listu.

Ideální je použít list ze 2. nebo 3. řady, nejméně vhodné jsou staré spodní listy. Obvykle po jedné nové rostlince se podaří vypěstovat i z miniaturních juvenilních listů.

Pokud tedy dávám z nějakého důvodu zakořenit listy pro sebe, vybírám je spíše tak, abych co nejméně narušila symetrii listové růžice, nebo použiji listy odstraněné při přesazování.

Výjimkou jsou panašované odrůdy, kde je třeba vybrat co nejzelenější listy.  Jak je vidět na obrázku, i z úplně zeleného listu vyrostou mladé rostliny se správným panašováním. Příliš světlý list bez dostatečného množství chlorofylu nemusí mít k zakořenění a tvorbě potomstva dost energie.

Jednorázové kelímky 2cl a 4 cl

Květináčky

K množení používám jednorázové plastové kelímky – pro miniatury o objemu 2cl, pro standardy 4 cl. Výhodou je nízká cena. Protože jsou průhledné, je možné snadno kontrolovat proces zakořeňování.

Jmenovky

Při množení většího počtu odrůd může snadno dojít k záměně. Snažím se mít na pracovní ploše vždy jen listy jedné odrůdy.

Ještě před sázením kelímky označím názvem odrůdy (používám elektrikářskou pásku), datem a poznamenám si i typ substrátu.

Kelímek s označením odrůdy
Datum a typ substrátu
Zavedení knotu
Kelímky naplněné substrátem

Zavedení knotu

Do kelímků vždy zavedu knot (proč jsem psala zde) a nasypu substrát.

 

Substrát

Plastová míchátkem můžeme také zasazený list podepřít pro lepší stabilitu. Nebojíme se list propíchnout.

Substrát pro sázení
Čerstvé listové řízky
Listy po zkrácení řapíku

Příprava listů

Listové řapíky zkrátím na 1-1,5 cm. Je možné seříznout nožem (někdo doporučuje pod úhlem 45°), já je prostě lámu.

 

Někdo doporučuje zaštípnout nebo seříznout vršek listu, aby list sám už dále nerostl a energii věnoval plození potomstva. Zkoušela jsem, ale nepozorovala jsem žádný rozdíl.

Jamka pro sázení
zasazený list

Zasazení

Pokud nám přišly listy poštou a strávily delší dobu na cestě, bývají zvadlé, v takovém případě je nechám i několik hodin plavat ve vlažné vodě. Pokud jsou listy dost pevné, rovnou sázím. Jamku dělám pomocí plastového míchátka na kávu.

Míchátko se výborně hodí i na podepření listu pro lepší stabilitu, pokud je potřeba, nebojím se list propíchnout. Stejně dobře určitě poslouží i obyčejná špejle.

List podepřený míchátkem na kávu
Propíchnutý list
Zálivka pomocí klysterovacího balonku
Zasazené listy v sáčku

V případě potřeby opatrně zaliju. Snažím se, aby byl substrát jen nepatrně vlhký, příliš vody jako vždy škodí.

Zasazený list uzavřu do zipovacího sáčku. Někdo ho nechává mírně pootevřený, já zavírám úplně. 

Listy skládám do krabice. K zakořenění nepotřebují mnoho světla, většinou je nechávám na policích bez přímého osvětlení. Někteří pěstitelé sáčky zavěšují po stranách regálů nebo dokonce na záclony.

Já vím, že to člověku nedá, ale opravdu na ně takto můžete měsíc zapomenout, maximálně občas zkontrolovat přes sáček. Pokud lístek zakoření a probíhá fotosyntéza, bývá nafouklý a orosený.

Krabice se sáčky
Orosený sáček

Listy skládám do krabice. K zakořenění nepotřebují mnoho světla, většinou je nechávám na policích bez přímého osvětlení. 

 

Krabice se sáčky
Orosený sáček

Já vím, že to člověku nedá, ale opravdu na ně takto můžete měsíc zapomenout, maximálně občas zkontrolovat přes sáček. Pokud lístek zakoření a probíhá fotosyntéza, bývá nafouklý a orosený. 

Pokud se ukáže, že je vláhy přeci jen příliš, sáček na několik hodin i déle pootevřu. 

Po čtyřech týdnech od zasazení kontroluji častěji. Pokud se začnou objevovat malé rostlinky, sáček pootevřu, nechám je aklimatizovat a vyndávám ze sáčku na kapilární rohože. Teď už je důležité zajistit dostatek světla, aby se zbytečně nevytahovaly.

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace