Průhledný plastový kelímek

Knotová zálivka

Obsah

Metod, jak zalévat africké fialky, existuje několik (více zde). Já jsem před několika lety začala své rostliny pěstovat na knotech. Dnes si při velikosti své sbírky ani nedovedu představit, že bych je všechny zalévala klasicky, ale k přechodu na knotovou zálivku mě vedly nejen časové důvody. Jaké jsou tedy její výhody?

Výhody knotové zálivky

  • Rovnoměronost. Při pěstování na knotech nehrozí přesušení  ani přelití, rostlina si bere tolik vody, kolik potřebuje.
  • Lepší růst a kvetení. Díky rovnoměrnému přísunu vláhy a živin jsou rostliny zdravější a daleko lépe rostou i kvetou.
  • Úspora času na zalévání.
  • Možnost odjet na delší dobu.

Samozřejmě ani tato metoda není dokonalá a i své nedostatky.

Nevýhody knotové zálivky

  • Nutnost rostliny častěji přesazovat. Standardy se doporučuje přesazovat 2x, miniatury i 3x ročně.
  • Bujnější růst. Některé odrůdy mají tendenci přerůstat, což může být problém zejména u miniaturních odrůd.
  • Řasa v zásobnících. Pokud použijeme průhledné zásobníky, začne se v nich ve většině případů tvořit nevzhledná řasa, která sice rostlinám neškodí, ale kazí estetický dojem. Problém je snadno řešitelný použitím neprůhledných zásobníků na vodu.
  • Nedostatečná stabilita rostlin. Při použití nevhodného zásobníku je snadné rostliny převrátit, někdy padají i samovolně.
  • Vyšší zátěž na police při pěstování pod umělým osvětlením.

Kromě častějšího přesazování, které bych tak jako tak doporučila všem pěstitelům, jsou ostatní problémy poměrně snadno řešitelné. 

Co budeme potřebovat

  • Knot. Jako knot je možné použít pouze šňůry ze syntetického materiálu – často se používá běžná akrylová pletací příze nebo dokonce na proužky nastříhané silonky. Dříve jsem používala zednický provázek, ale bylo stále těžší najít takový, který táhne vlhkost. Nyní používám PES oděvní šňůru o průměru 2 mm (například od firmy Stoklasa
  • Zásobník na vodu. Často se využívají sklenice (například zavařovací) – pozor ale na jejich hmotnost, pokud pěstujete na polici. Já jsem vyzkoušela několik typů:
Průhledný plastový kelímek

Nevýhodou je špatná stabilita, velmi snadno se převrhne. Také se v něm pravděpodobně bude tvořit řasa.

Průhledná plastová miska s otvorem ve víčku

Opět špatná stabilita a tvorba řasy.

Polystyrénová miska na zmrzlinu s otvorem ve víčku

Vyřešila problém s tvorbou řasy, ale bohužel pády rostlin byly časté a z bílého víčka se obtížně odstraňovaly skvrny od vody a hnojiva.

Hnědý plastový kelímek na kávu  s otvorem ve víčku pro miniaturní fialky 

Osvědčily se mi pro pěstování miniatur a menších sazenic – díky stojánkům z obrácené misky nebo seříznutého kelímku je poměrně stabilní a řasa nemá šanci. Nevýhodou je o něco menší objem.

 

Odkazy:

Papírový kelímek na kávu s plastovým víčkem

Používám  v současné době pro standardy. Papírový kelímek by se samozřejmě brzy rozmočil, proto dovnitř vkládám seříznutý plastový. Stabilitu zajišťuje nízká plastová miska s vyříznutým otvorem. 

Jak na to 

Metod zavedení knotu je zase více, já prostě provléknu knot dnem, přidržím prstem asi v polovině květináčku, zasypu substrátem a zasadím rostlinu.

Knot navlhčíme buď už před sázením, nebo můžeme květináček na chvíli postavit do misky s vodou, dokud knot nezačne táhnout.

V případě, že z nějakého důvodu knot táhnout přestane, stačí obvykle zalít shora.

Zavedení knotu 1
Jak přidržet knot 1
Detail knotu u zasazené rostlinky
Detail správně zasazené rostliny

Důležité. Substrát by měl být v rovině s okrajem květináče, klidně můžete udělat malý kopeček, srdíčko rostliny nesmí být pod úrovní okraje květináče.

Substrát pro knotovou zálivku

Substrát pro knotovou zálivku musí být co nejvzdušnější, minimálně polovinu by měl tvořit perlit. Ideální poměr závisí na dalších podmínkách pěstování, já momentálně používám směs kokosového vlákna, perlitu a malého množství vermikompostu. Vzhledem k vysoké vzdušné vlhkosti dávám perlitu 60-70%.

Výměna vody a hnojení

Frekvence výměny vody samozřejmě záleží především na velikosti zásobníku, ale také na teplotě a fázi, ve které se fialky nacházejí. Kvetoucí rostlina, zejména z počátku kvetení, vypije vodu mnohem rychleji než je u ní obvyklé. 

Pokud zvolíte dost velký zásobník, můžete frekvenci výměny vody protáhnout i na několik týdnů, já ale běžně dávám přednost intervalu 10-14 dnů. Vyhovuje mi, že musím vzít každou fialku do ruky a snáze objevím případné problémy.

Výměnu vody dělám hromadně ve chvíli, kdy se ty nejžíznivější fialky ocitají na suchu. Pokud v zásobníku ještě nějaká voda zbývá, nikdy nedolívám novou, vždy zbytky z předchozí zálivky vyleju a zásobník vypláchnu. 

Někteří pěstitelé i při využití knotové zálivky hnojí v obvyklých intervalech zálivkou shora. Já považuji za výhodnější dávkovat hnojivo přímo do zásobníku, čímž se zajistí rovnoměrný příjem živin. 

Důležité pravidlo: pokud dávkujeme hnojivý roztok přímo do zásobníků, použijeme 1/8-1/10 koncentrace doporučené výrobcem. Já obvykle používám 1/10, tj. pokud výrobce doporučuje 5 ml hnojiva na litr vody, použiji 5 ml hnojiva na 10 litrů vody.

Co s kořeny, které prorostou do spodní nádoby?

Často se ptáte, zda nevadí, že kořeny prorůstají do zásobníku, často tvoří husté „vousy“, které sahají až na dno. 

Jedná se o naprosto přirozený jev a není třeba se jím nijak trápit a rozhodně nebudeme kořeny odstraňovat. 

Užitečné odkazy

Protože se mi množí dotazy na to, jaké konkrétně používám misky a kelímky, připojila jsem nakonec po dlouhém váhání odkazy na stránky, kde nakupuji. Věřte, nevěřte, opravdu to není placená reklama. Odkazy se vám otevřou po kliknutí na fialový obdélníček.

Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace