Hnojiva a hnojení
Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání
Metod, jak zalévat africké fialky, existuje několik (více zde). Já jsem před několika lety začala své rostliny pěstovat na knotech. Dnes si při velikosti své sbírky ani nedovedu představit, že bych je všechny zalévala klasicky, ale k přechodu na knotovou zálivku mě vedly nejen časové důvody. Jaké jsou tedy její výhody?
Samozřejmě ani tato metoda není dokonalá a i své nedostatky.
Kromě častějšího přesazování, které bych tak jako tak doporučila všem pěstitelům, jsou ostatní problémy poměrně snadno řešitelné.
Metod zavedení knotu je zase více, já prostě provléknu knot dnem, přidržím prstem asi v polovině květináčku, zasypu substrátem a zasadím rostlinu.
Knot navlhčíme buď už před sázením, nebo můžeme květináček na chvíli postavit do misky s vodou, dokud knot nezačne táhnout.
V případě, že z nějakého důvodu knot táhnout přestane, stačí obvykle zalít shora.
Důležité. Substrát by měl být v rovině s okrajem květináče, klidně můžete udělat malý kopeček, srdíčko rostliny nesmí být pod úrovní okraje květináče.
Substrát pro knotovou zálivku musí být co nejvzdušnější, minimálně polovinu by měl tvořit perlit. Ideální poměr závisí na dalších podmínkách pěstování, já momentálně používám směs kokosového vlákna, perlitu a malého množství vermikompostu. Vzhledem k vysoké vzdušné vlhkosti dávám perlitu 60-70%.
Frekvence výměny vody samozřejmě záleží především na velikosti zásobníku, ale také na teplotě a fázi, ve které se fialky nacházejí. Kvetoucí rostlina, zejména z počátku kvetení, vypije vodu mnohem rychleji než je u ní obvyklé.
Pokud zvolíte dost velký zásobník, můžete frekvenci výměny vody protáhnout i na několik týdnů, já ale běžně dávám přednost intervalu 10-14 dnů. Vyhovuje mi, že musím vzít každou fialku do ruky a snáze objevím případné problémy.
Výměnu vody dělám hromadně ve chvíli, kdy se ty nejžíznivější fialky ocitají na suchu. Pokud v zásobníku ještě nějaká voda zbývá, nikdy nedolívám novou, vždy zbytky z předchozí zálivky vyleju a zásobník vypláchnu.
Někteří pěstitelé i při využití knotové zálivky hnojí v obvyklých intervalech zálivkou shora. Já považuji za výhodnější dávkovat hnojivo přímo do zásobníku, čímž se zajistí rovnoměrný příjem živin.
Důležité pravidlo: pokud dávkujeme hnojivý roztok přímo do zásobníků, použijeme 1/8-1/10 koncentrace doporučené výrobcem. Já obvykle používám 1/10, tj. pokud výrobce doporučuje 5 ml hnojiva na litr vody, použiji 5 ml hnojiva na 10 litrů vody.
Protože se mi množí dotazy na to, jaké konkrétně používám misky a kelímky, připojila jsem nakonec po dlouhém váhání odkazy na stránky, kde nakupuji. Věřte, nevěřte, opravdu to není placená reklama. Odkazy se vám otevřou po kliknutí na fialový obdélníček.
Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání
Obsah Blíží se sezóna předpěstování rajčat a přesazování pokojových rostlin, tak jsem se konečně rozhodla dokončit článek o vhodném substrátu pro pěstování fialek. Co mají
Fialky jsou napadány celou řadou chorob a škůdců, z nichž nejčastější jsou mšice, třásněnky a různé druhy roztočíka. Ten nejběžnější škůdce ale překvapivě nepochází z
Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.
Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.
Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.
Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit.
Případné odkazy na jiné webové stránky jsou přidány pouze pro pohodlí návštěvníků a nejedná se o placenou reklamu.