Hnojiva a hnojení
Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání
Mnoho z nás se snaží ve svém životě co nejvíce omezovat používání plastů. Z toho důvodu někteří volí pro pěstování pokojových rostlin terakotové květináče. Nemohu generalizovat, možná se najdou pěstitelé, kterým se to daří, ale ve všech případech, o kterých vím, takové pěstování skončilo nezdarem. V keramických květináčích je velmi obtížné udržet stabilní vlhkost, velmi rychle přesychají, rostliny je při přesazování obtížné z nich vyndat a ani esteticky nakonec většinou nepůsobí příliš dobře, protože se na jejich povrchu tvoří povlak ze solí a hnojiv nebo dokonce plísně.
Pro pěstování afrických fialek se mi nejvíce osvědčily měkčené plastové květináče a jednorázové kelímky z PET. Květináčky z tvrdého plastu a plastové panáky, které se běžně prodávají v obchodech mají jednu zásadní nevýhodu – rostliny je z nich při přesazování, podobně jako z těch terakotových, velmi obtížné vyndat bez poškození. Měkké kelímky můžeme zmáčknout a snadno uvolnit kořínky. Kromě toho jsou i o něco levnější.
Pro množení a pěstování mladých rostlin používám jednorázové kelímky – pro sázení listů a odsazování malých rostlin minifialek o velikosti 2cl, pro standardy 4cl, které se mi zdají být o něco vhodnější, než ty běžné 5cl (při stejném průměru jsou o pár milimetrů nižší).
Větší sazenice minifialek přesazuji do již zmíněných 4cl kelímků a poté do 5cm květináčků. Tato velikost květináče je pro většinu odrůd minifialek i polominiatur konečná, jen velmi výjimečně sázím některé odrůdy do 6cm květináčků.
Větší sazenice standardů sázím do 80ml kelímků, které většinou rostlinkám vydrží do prvního kvetení. Dospělé standardy pěstuji ve většině případů v 7cm květináčích, které jsou při knotové zálivce naprosto postačující. V případě běžné zálivky jsou vhodné květináče o průměru 8-9 cm.
Pro pěstování trailerů se doporučují mělké mističky a žardinky. Problém ale je, že jsou dostupné až ve větších velikostech. Pro mladé rostliny, nebo i pro dospělé, pokud nemáte tolik místa a vaším cílem není vypěstovat mohutné keře s mnoha růstovými vrcholy, se výborně hodí mističky od mléčných výrobků. Já používám ty od pomazánkového másla z Lidlu, protože jsou po odstranění vnější fólie bez potisku.
Mladé rostlinky a některé miniaturní trailery se dají dobře pěstovat ve vypouklých víčkách na jednorázové plastové kelímky o průměru 78 a 95 mm. Ty menší pěkně zapadnou do plastového kelímku na kávu, který tak může sloužit jako malý zásobník pro knotovou zálivku. Vodu je nutné doplňovat častěji, ale je to poměrně elegantní řešení pro nízké police.
Zpočátku jsem drenážní otvory do dna plastových kelímků vypalovala rozžhaveným hřebíkem, někdo používá vrtačku a vyrobí otvor v celém komínku najednou. Nakonec jsem okoukala jednoduché řešení v jednom ruském videu a prostě ustřihnu část spodní hrany květináče (pro větší zřetelnost jsem provlékla otvorem knot, ale není podmínkou).
Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání
Obsah Blíží se sezóna předpěstování rajčat a přesazování pokojových rostlin, tak jsem se konečně rozhodla dokončit článek o vhodném substrátu pro pěstování fialek. Co mají
Fialky jsou napadány celou řadou chorob a škůdců, z nichž nejčastější jsou mšice, třásněnky a různé druhy roztočíka. Ten nejběžnější škůdce ale překvapivě nepochází z
Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.
Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.
Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.
Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit.
Případné odkazy na jiné webové stránky jsou přidány pouze pro pohodlí návštěvníků a nejedná se o placenou reklamu.