Norton's Elaine květy

Množení chimér vypěstováním nových rostlin na kmínku

Norton's Elaine květy

Dnes si ukážeme jednu z metod množení chimér – seříznutí korunky a vypěstování nových rostlinek na pahýlu té původní.

Metoda se nám hodí ve chvíli, kdy je matečnou rostlinu potřeba přesadit. Jedním krokem původní chiméru zmladíme a zároveň máme šanci na vypěstování několika nových.

Nejprve se rozhodneme, kudy povedeme řez. Podle velikosti rostliny ponecháme minimálně jednu řadu listů. Nad listy, které chceme ponechat, protáhneme tenkou pevnou nit, zkontrolujeme polohu, konce překřížíme a zatáhneme, jako když krájíme knedlík.

Přebytečné listy z korunky odstraníme, aby vznikl alespoň krátký krček. Listy se k ničemu nehodí, takže poputují na kompost.

Krček lehce začistíme (tupým nožem), květináček naplníme substrátem (vytvoříme mírný kopeček), listovou růžici zasadíme doprostřed. Můžeme ji na místě zafixovat párátky. Můžeme nechat zakořenit v pařeništi nebo rovnou postavit na knotovou zálivku. V případě chimér pro jistotu používám pařeniště.

Původní pahýl postavíme na světlé místo. Brzy se začnou tvořit nové sazeničky.

 

Největší sazeničky opatrně oddělíme a dáme zakořenit. Pahýl můžeme ponechat, v tomto případě na něm zůstala jedna sazenička na dopěstování. Velmi pravděpodobně se ale objeví ještě jedna vlna potomstva – takže průběžně sklízíme, dokud se pahýl nevyčerpá. Ne všechny nové rostlinky budou chimérami, pravděpodobnost je průměrně 80%, liší se podle odrůdy.

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace