Zanedbané fialky

Nejčastější chyby při pěstování fialek

Poměrně často se setkávám s lidmi, kterým se fialky líbí a rádi by je pěstovaly, ale nějak se jim nedaří. Nemohu si být samozřejmě jistá, ale s největší pravděpodobností se dopouštějí některé z běžných začátečnických chyb. 

Myslím, že tedy neuškodí si ještě jednou zopakovat, co fialkám nejvíce škodí (základní tipy na pěstování najdete v článku Aby se vaší fialce dařilo).

Jaké jsou tedy nejčastější chyby?

  1. Příliš velký květináč. Příliš mnoho substrátu vede často k přemokření a následnému uhnívání kořínků. Kromě toho fialky nekvetou, dokud se jejich kořínky nedotýkají stěn květináče. Pokud je nádoba příliš velká, soustředí síly na tvorbu kořenů a kvetení se opozdí, nebo nebude dost bohaté. Průměr květináče by měl tvořit 1/3 průměru listové růžice. Dospělé rostliny tedy sázíme do stále stejně velkého květináče (více o přesazování zde).
  2. Nevhodný materiál květináče. Ať se to ekologicky smýšlejícím pěstitelům líbí nebo ne, fialkám se nejlépe daří v plastových květináčích
  3. Nevhodný substrát. Dnes už se snad nenajde nikdo, kdo by se pokoušel pěstovat fialky v zemině ze zahrádky. Ale ani běžně prodávaný substrát pro pokojové rostliny není příliš vhodný. V závislosti na způsobu zalévání je ho třeba vylehčit perlitem. Substrát musí být lehký a vzdušný. Také by neměl obsahovat příliš živin. Hodí se třeba ten pro výsev a množení.
  4. Nerovnoměrná zálivka. O zalévání fialek koluje mnoho mýtů. Velmi rozšířený je názor, že se mají nechat mezi zálivkami pořádně proschnout. Opak je pravdou. Substrát je třeba udržovat neustále rovnoměrně vlhký – nejjistějším způsobem, jak zahubit fialku, je nechat ji vyschnout a pak ji bohatě zalít. 
  5. Nevhodné stanoviště. Fialkám se nedaří na přímém slunci ani v naprostém stínu. Hledáme co nejsvětlejší místo mimo dosah slunečních paprsků (na jaře a v létě podle potřeby přistíníme). Dále škodí průvan, příliš vysoké (nad 28°C) nebo příliš nízké (pod 18 °C) teploty.
  6. Nedostatečně časté přesazování. Standardní fialky je nutno přesadit minimálně jednou ročně (při pěstování na knotech jednou za 6-8 měsíců), miniaturní fialky přesazujeme ještě častěji – nejméně dvakrát ročně při běžné zálivce, při knotové 3-4x ročně.

Názorný příklad

Fialky na obrázku se nacházejí na pokraji záhuby. Naposledy byly přesazené před dvěma roky,  mají dlouhé zakřivené kmínky a substrát je pokrytý plísní. Spodní listy uhnívají a vadnou nejen proto, že starý substrát má nevhodné pH, ale také proto, že byly opakovaně přesušené a pak přelité. 

Tito tři stateční mušketýři jsou ale také důkazem odolnosti afrických fialek. Přes nevyhovující podmínky a péči se ještě z posledních sil drží při životě a i takto zanedbané rostliny je ještě možné zachránit.

Poznámka na závěr

Při bližším pohledu na fotografii jsou na fialce vlevo dobře patrná poupata. 

Mnoho lidí si bohužel myslí, že pokud fialka kvete, je to známka toho, že se jí dobře daří (více v článku Ale vždyť kvete, ne?)

Ve skutečnosti je často impulzem ke kvetení právě to, že rostlina cítí, že umírá a z posledních sil se snaží rozmnožit. Takže vlastně taková labutí píseň.

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace