Hnojiva a hnojení
Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání
Poměrně často se setkávám s lidmi, kterým se fialky líbí a rádi by je pěstovaly, ale nějak se jim nedaří. Nemohu si být samozřejmě jistá, ale s největší pravděpodobností se dopouštějí některé z běžných začátečnických chyb.
Myslím, že tedy neuškodí si ještě jednou zopakovat, co fialkám nejvíce škodí (základní tipy na pěstování najdete v článku Aby se vaší fialce dařilo).
Fialky na obrázku se nacházejí na pokraji záhuby. Naposledy byly přesazené před dvěma roky, mají dlouhé zakřivené kmínky a substrát je pokrytý plísní. Spodní listy uhnívají a vadnou nejen proto, že starý substrát má nevhodné pH, ale také proto, že byly opakovaně přesušené a pak přelité.
Tito tři stateční mušketýři jsou ale také důkazem odolnosti afrických fialek. Přes nevyhovující podmínky a péči se ještě z posledních sil drží při životě a i takto zanedbané rostliny je ještě možné zachránit.
Při bližším pohledu na fotografii jsou na fialce vlevo dobře patrná poupata.
Mnoho lidí si bohužel myslí, že pokud fialka kvete, je to známka toho, že se jí dobře daří (více v článku Ale vždyť kvete, ne?)
Ve skutečnosti je často impulzem ke kvetení právě to, že rostlina cítí, že umírá a z posledních sil se snaží rozmnožit. Takže vlastně taková labutí píseň.
Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání
Obsah Blíží se sezóna předpěstování rajčat a přesazování pokojových rostlin, tak jsem se konečně rozhodla dokončit článek o vhodném substrátu pro pěstování fialek. Co mají
Fialky jsou napadány celou řadou chorob a škůdců, z nichž nejčastější jsou mšice, třásněnky a různé druhy roztočíka. Ten nejběžnější škůdce ale překvapivě nepochází z
Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.
Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.
Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.
Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit.
Případné odkazy na jiné webové stránky jsou přidány pouze pro pohodlí návštěvníků a nejedná se o placenou reklamu.