Některé problémy při množení listem

Jsem poměrně akční člověk a i když nemoc a věk dělají své, obvykle mi netrvá příliš dlouho přejít od nápadu k jeho realizaci.

Má to samozřejmě své výhody, ale i úskalí. Jako mnoho jiných pěstitelů mám tendenci neustále ve svých postupech něco vylepšovat. Když si tedy přečtu nebo poslechnu o tom, jak něco dělá jiný pěstitel, nemám daleko k tomu, abych to vyzkoušela na své sbírce.

Typicky je to složení substrátu – pokud jste si ode mě koupili fialky, možná jste přemýšleli, co znamenají záhadné zkratky u data posledního přesazení.

štítek s datem a typem substrátu

Jedná se o moje poznámky týkající se použitého substrátu – zde konkrétně o pokus číslo 6. 

Podobně jsem v pokušení experimentovat s různými hnojivy a jejich koncentrací, s osvětlením a dalšími aspekty pěstování.

Zavádění změn

Na tom určitě není nic špatného. Pokud jste ale jako já, doporučuji mít na paměti radu, která se často opakuje v nejrůznějších článcích v časopise AVSA i jinde. Nikdy neprovádějte změny najednou u celé sbírky. 

Obrňte se trpělivostí a vyzkoušejte jen na několika rostlinách. Pro pokus zvolte několik různých odrůd, vhodné je zařadit některou, o které víte, že je pěstitelsky náročnější.  Také vyčkejte dost dlouhou dobu, než budete hodnotit výsledek. Určitě se vyplatí si vést záznamy o provedených změnách.

Zkušenosti jiných pěstitelů

Díky jedné dobré duši vlastním několik ročníků časopisu, který vydává americká organizace pěstitelů fialek AVSA z dob, kdy jsem ještě sama nebyla členem, a musím říct, že bylo velmi poučné si ta starší čísla přečíst. Mohla jsem vidět, jak se názory na zálivku, hnojení, složení substrátu a další vyvíjí a mění. To, co bylo prezentováno jako jediné správné a vědecky podložené, po několika letech najednou přestává platit. 

Podobně se liší a vyvíjejí názory jednotlivých pěstitelů. Je určitě správné se seznamovat s radami a zkušenostmi ostatních a nechávat se jimi inspirovat, ale nesmíme zapomínat, že to, co v jedněch podmínkách přináší vynikající výsledky, nemusí v těch našich vyhovovat vůbec nebo být dokonce na škodu.

Když to není rozbité, tak to neopravuj

Než tedy nadšeně přejdeme na nové složení substrátu nebo metodu zálivky, stojí za zvážení, zda je v našem případě změna vůbec nutná. Pokud nám něco funguje a vyhovuje, je možná úplně zbytečné to měnit. Američané na to mají krásné úsloví: „If it ain’t broke, don’t fix it“ – když to není rozbité, tak to neopravuj.  

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace