Police s kvetoucími minifialkami

Pěstování miniaturních fialek

Obsah

Z pěstování minifialek mívají začínající pěstitelé obavy. Vzhledem ke své velikosti působí miniaturky dost křehce, ale ve skutečnosti jsou většinou velmi odolné a nenáročné. Jejich pěstování je velmi podobné jako u standardů, má ale některá specifika.

 Množení

Nejvýraznějším rozdílem je způsob množení. Může se to samozřejmě podařit, ale obecně se lístky miniaturních fialek nedoporučuje zakořeňovat ve vodě (často to vzhledem k velikosti listu nebo délce řapíku ani není technicky možné), ale přímo v substrátu (více o množení listovými řízky zde).

Naopak z rozsazování miniaturních sazeniček není třeba mít velké obavy, manipulace s nimi, přes nepatrné rozměry, není nijak složitá a rostlinky jsou velmi vitální.

Substrát a hnojení

Používám stejný substrát jako pro standardy a hnojím stejným způsobem. Standardům ovšem při přesazování obvykle přidávám pár granulek sušených slepičinců. Zkoušela jsem i u miniatur, ale zdálo se mi, že některé odrůdy potom rostly příliš bujně. Pokud tedy chceme mít miniatury skutečně miniaturní, je lepší zacházet s hnojivy velmi opatrně, zejména si dávat pozor na ta s vyšším obsahem dusíku.

 

 

Květináče

Většina miniatur a polominiatur roste velmi dobře v květináčcích o průměru 5 cm, mikrominiatury je možné pěstovat v nádobkách ještě menších (například v 2cl jednorázových kelímcích). Větší polominiatury je lepší pěstovat v květináčcích o trochu větších, o průměru 5.5 a 6 cm. Vše závisí samozřejmě na odrůdě – mnoho polominiatur je ve skutečnosti velmi malých a nepřekročí rozměr růžice 15 cm, naopak některé odrůdy mohou při větším květináči a vydatnějším hnojení narůst do rozměrů malého standardu (o květináčích více zde)

Zálivka

Většina sběratelů se shodne, že miniaturní fialky jsou na pěstování méně náročné než standardy. 

Mám ale mezi svými známými několik, kterým se pěstování minifialek nedaří. Domnívám se, že hlavní kámen úrazu je právě v zálivce. Při velmi malém objemu květináčků je při běžném způsobu zalévání problematické udržet substrát rovnoměrně vlhký. Pokud se vám tedy pěstování miniatur nedaří, doporučuji vyzkoušet knotovou zálivku.

Odnožování

Mnoho miniaturních odrůd rádo vytváří nežádoucí odnože – a to nejen v mladém věku do prvního kvetení (jako některé standardy), ale i po každém přesazení a některé odrůdy odnožují prakticky neustále, zejména ty s listy typu girl.

Pěstitel miniatur má tedy párátko nebo jiný vhodný nástroj neustále po ruce. Odnůžky dokáží vyrůst velmi rychle a nepozorovaně.

 

Tamsen- po seříznutí hlavy se objevilo mnoho skrytých odnoží
Bohaté a dlouhé kvetení

Bohaté a dlouhé kvetení je samozřejmě velkou předností miniaturních fialek. Některé odrůdy ale kvetou tak hustě a tqk dlouho, že jsou schopny „ukvést se k smrti“. Po odstranění květů často zjistíme, že srdíčko, které bylo dlouho bez přístupu světla, zakrnělo nebo zcela odumřelo.  Na jiných odrůdách nezanechává nepřetržité kvetení téměř žádné stopy, ale i tak je vhodné příliš dlouhé kvetení přerušit, květní stvoly olámat a rostlinu přesadit.

 

Přesazování

Většina miniaturních odrůd velmi rychle roste a má tendenci vytvářet vysoký „kmínek“, který ještě často roste nakřivo. U některých odrůd se listy ve spodních řadách ohýbají do tvaru větrníku a růžice pak působí neupraveně. 

 

Toto jsou největší důvody, pro které miniaturní fialky přesazujeme častěji než standardy – obvykle 3x ročně, četnost závisí na odrůdě.  Výhodné je místo klasického přesazení použít metodu zmlazení – seříznutí a znovuzakořenění růstového vrcholu.

Nároky na světlo a teplotu

Většina odrůd miniaturních fialek má větší nároky na světlo než standardy. Při umělém osvětlení se doporučuje vzdálenost růžice od lampy 10-15 cm, doba osvětlení by měla být minimálně 12 hodin.

Mezi miniaturami a polominiaturami najdeme mnoho nádherně panašovaných kultivarů. Co do rozmanitosti formy a zbarvení listu v tomto ohledu předčí běžné standardy. Míra panašování bývá závislá zejména na teplotě a kvalitě osvětlení, čím nižší teplota a čím intenzivnější osvětlení, tím je obvykle panašování výraznější Jak pěstovat panašované odrůdy si můžete přečíst zde.

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace