Mac's Scorching Sun listová růžice

Pěstování panašovaných odrůd

Panašované odrůdy afrických fialek patří k těm nejefektnějším. Jejich velkou výhodou je, že jsou obvykle krásné i v době, kdy nekvetou. Není ale panašování jako panašování.

Základní typy panašování

Panašování se může lišit rozsahem i barevností. Rozlišujeme tři základní typy panašování:

  • Obvodové (Tommy Lou) je nejběžnější a obvykle poměrně stabilní
  • Korunní (Champion) nebývá tak stabilní a je hodně závislé na teplotě a osvětlení
  • Mozaikové (Jarret) není příliš časté, ale poměrně stabilní

Zvláštním případem  pestrolistých fialek jsou listové chiméry

 

Stabilita panašování

U různých odrůd je panašování více nebo méně stabilní. U některých kultivarů se výrazně projevuje pouze u mladých rostlin a později téměř nebo zcela mizí, u některých se naopak projevuje až u dospělých rostlin, odrůdy s korunním panašováním často v průběhu kvetení zcela zezelenají.

Největší vliv na stabilitu panašování má zcela určitě teplota – čím chladněji, tím jsou listy světlejší, naopak v horkých letních měsících mohou rostliny kompletně zezelenat.

Také osvětlení hraje velkou roli – podle druhu a intenzity se mění jak zbarvení tak rozsah panašování. Obecně platí, že čím více světla, tím výraznější panašování. Ovšem v článcích amerických pěstitelů se často setkávám s opačným názorem. Dlouho jsem si myslela, že je to případ, kdy všichni bez přemýšlení opakují chybnou teorii, ale v poslední době jsem ve své sbírce objevila několik panašovaných odrůd, které opravdu lépe vypadají, pokud jsou pěstovány ve stínu – takže výjimky se najdou (u mě je to například Heavenly Girl).

 Jak tedy na pěstování panašovaných odrůd

Většina panašovaných odrůd roste naprosto bez problémů a při stejné péči, jako běžné zelené kultivary. Pro podporu panašování je dobré zajistit nižší teplotu (třeba umístěním na spodní police regálu) a dobré osvětlení. Nedoporučuje se používat hnojiva s vyšším obsahem dusíku.

Problém může vzniknout u některých odrůd s korunním panašováním, které mohou být příliš světlé a v důsledku nedostatku chlorofylu i uhynout. Pokud je rostlina málo zelená, doporučuji přemístit na teplejší místo s nižší intenzitou osvětlení (u mne horní police regálu bez osvětlení). Někdy se doporučuje přihnojit hnojivem s vyšším obsahem dusíku, já jsem žádný zvláštní rozdíl nepozorovala, ale může to být můj subjektivní dojem.

Množení panašovaných fialek
Výběr vhodného řízku

Pro množení se snažíme vybrat co nejzelenější list, stejně jako u běžných odrůd pokud možno z některé z prostředních řad, ani příliš starý ani příliš mladý. Vůbec nevadí, pokud bude list zcela zelený bez panašování, i z takového listu vyrostou pestré rostlinky.

Osobně bych doporučila spíše sázet přímo do substrátu, než zakořeňování ve vodě, ale  možné je samozřejmě obojí

Odsazování mladých sazeniček od listu

Množení pestrolistých kultivarů obvykle trvá o něco déle, než u běžných odrůd. Jednak pomaleji zakořeňují, jednak malé rostlinky bývají zpočátku velmi světlé, někdy vysloveně bílé. Nejedná se o žádný neduh nebo chybu v pěstování, ale o naprosto přirozený jev. Takové rostlinky ale samozřejmě nemůžeme odsadit od mateřského listu, dokud dostatečně nezezelenají (více o odsazování od listu zde). 

Opět můžeme tvorbu chlorofylu podpořit opatrným přihnojením dusíkatým hnojivem a především umístění listu na teplé a ne příliš osvětlené místo.

 

 

Odsazování mladých sazeniček od listu

Množení pestrolistých kultivarů obvykle trvá o něco déle, než u běžných odrůd. Jednak pomaleji zakořeňují, jednak malé rostlinky bývají zpočátku velmi světlé, někdy vysloveně bílé. Nejedná se o žádný neduh nebo chybu v pěstování, ale o naprosto přirozený jev. Takové rostlinky ale samozřejmě nemůžeme odsadit od mateřského listu, dokud dostatečně nezezelenají (více o odsazování od listu zde). Opět můžeme tvorbu chlorofylu podpořit opatrným přihnojením dusíkatým hnojivem a především umístění listu na teplé a ne příliš osvětlené místo.

 

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace