Ukázka záznamu v katalogu AVSA

Rodný list fialky

Dějepis nebyl nikdy mojí silnou stránkou a tak se ani nepokouším psát na téma historie pěstování fialek. Nedávno jsem ale viděla záznam rozhovoru s Frankem a Ann Tinari, jedněmi z prvních šlechtitelů a komerčních pěstitelů (pro zájemce, kteří rozumí anglicky odkaz zde). Mimo jiné v něm vzpomínali, že jak se začalo rozšiřovat pěstování afrických fialek a narůstal počet odrůd, objevila se nutnost kultivary evidovat tak, aby nedocházelo k záměnám a vždy bylo jisté, o jakou fialku se jedná. Tyto snahy jsou spojené se vznikem AVSA (African Violet Society of America). Dnes, kdy existují desítky tisíc kultivarů a jejich počet každoročně narůstá, je nutnost evidence základních údajů o odrůdě ještě aktuálnější. Tato potřeba je umocněna ještě faktem, že africké fialky nejsou příliš geneticky stabilní a kromě oficiálně uznaných odrůd se objevuje i obrovské množství různých sportů. 

Pro zachování pravosti odrůdy je důležité nejen zachování správného názvu (o významu jmen fialek jsem psala zde), ale také původních vlastností. Každý správný sběratel tedy ověřuje, že jeho rostlina odpovídá odrůdě, tak, jak byla uvedena na trh. K tomu opravdu nestačí porovnat vzhled rostliny s fotografiemi na internetu, ale je nutné ho také porovnat s oficiálním popisem, který je někdy snadno, jindy i poměrně obtížně dohledatelný.

AVSA

Jak jsem již zmínila, evidencí odrůd afrických fialek se zabývá AVSA, která vede rejstřík nejen amerických kultivarů, ale i na mezinárodní úrovni.  

Seznam odrůd registrovaných touto organizací je možné zakoupit v papírové (Master Variety List) nebo elektronické formě (First Class) s pravidelnou aktualizací, seznam nově registrovaných odrůd je ještě zveřejňován v časopise African Violet Magazine.

Záznam o registraci může vypadat přibližně takto: Cajun’s Beautiful Oblivion (10572) 01/11/2013 (B. Thibodeaux) Single-semidouble purple frilled star/pink and white fantasy. Variegated dark green, cream and pink, plain. Standard.

Obsahuje  přesný název, registrační číslo, datum registrace, jméno šlechtitele a stručný popis požadovaného vzhledu a vlastností. 

V tomto případě se jedná o jednoduchou až poloplnou zřasenou fialovou hvězdu s růžovým a bílým fantasy. List je hladký,  tmavě zelený, s růžovým a krémovým panašováním. Fialka je standardní velikosti.

 
Příklad zápisu v katalogu AVSA

 

Ruské a ukrajinské kultivary

Jak už bylo uvedeno výše, rejstřík kultivarů AVSA se neomezuje pouze na odrůdy amerických šlechtitelů. Můžeme v něm najít mnoho odrůd z různých zemí světa včetně fialkářských velmocí Ruska a Ukrajiny. Velká část ruských a ukrajinských kultivarů ale u AVSA registrována není a žádný oficiální rejstřík těchto odrůd neexistuje. „Rodným listem“ fialky je zde název a oficiální popis pocházející od jejího autora. Solidní pěstitelé a prodejci vždy uvádějí tento popis uvádějí, obvykle s poznámkou, že se jedná o oficiální popis od autora.

Výjimky

Samozřejmě, ne všechny odrůdy vyšlechtěné americkými pěstiteli najdeme v rejstříku AVSA. Jednak to mohou být nové kultivary, u kterých registrace teprve probíhá, jednak kultivary, u kterých se autor z různých důvodů rozhodl, že je registrovat nebude, ale ony se přesto rozšířily mezi sběratele. Dopátrat se oficiálního popisu v takových případech bývá dost obtížné. Nejlepší je samozřejmě, pokud možno, kontaktovat přímo daného šlechtitele, ne vždy se ale podaří.

V případě ruských a ukrajinských šlechtitelů je situace složitější. Každý z nich většinou uvádí na trh každoročně poměrně velké množství někdy i vzájemně velmi podobných odrůd, často ne úplně dokonale prověřených, co se genetické stability týče s tím, že čas a zájem sběratelů ukáží, které do sbírek patří a které mají skončit v propadlišti dějin. Dost často pak uvádějí popisy jen u odrůd, které si vybojovaly své místo na slunci. Pak se obvykle u prodejců a sběratelů dočtete, že oficiální popis chybí. Často uvedou i popis vlastními slovy nebo stažený z internetu, ale vždy s poznámkou, že se nejedná o popis od šlechtitele. 

Co všechno můžeme z „rodného listu“ fialky vyčíst

Termín rodný list používám proto, že mně lepší termín nenapadl. Není asi úplně nejšťastnější, protože o biologických rodičích se z něho nedozvíte nic, přestože při registraci odrůdy u AVSA je nutné uvádět, křížením kterých odrůd daný kultivar vznikl. 

O některých novějších kultivarech tyto údaje můžete získat zde. Seznam zaregistrovaných sportů je k dispozici zde. Velmi často ale původ rostliny zůstává zahalen tajemstvím.

Nejdůležitější informací tedy zůstává přesný název a popis odrůdy. 

Zkušenému pěstiteli ale hodně napoví i jméno šlechtitele – často na první pohled patrné už z názvu fialky – u ruských a ukrajinských šlechtitelů z prefixu (seznam prefixů se jmény šlechtitelů pěkně zpracovala paní Kroupová, takže nebudu nosit dříví do lesa, najdete ho zde). 

Mnoho šlechtitelů se totiž věnuje pouze/převážně jedné skupině fialek, mnoho z nich má svůj vyhraněný „rukopis“. Kromě toho řada zkušených sběratelů ví, jak se v jejich podmínkách odrůdám daného šlechtitele daří, event. jaké podmínky obvykle jeho odrůdy vyžadují. Mně se třeba příliš nevede s odrůdami pana Tarasova (AV).

Další užitečnou informací může být rok, ve kterém byl daný kultivar uveden do oběhu. Je to pro to, že popisy odrůd jsou poněkud relativní, zejména co se velikosti květu týče. Není to tak dávno, co se květ o průměru 5 cm považoval za velký, zatímco dnes se za velké považují květy přesahující průměr 6cm a tato hranice se neustále posouvá (dnes už nejsou výjimkou kultivary s velikostí květu 8-9, někdy dokonce 10 cm).

Kde hledat informace o odrůdách v českých podmínkách

Pokud nejste jazykově vybaveni, může být dohledání informací o dané odrůdě docela oříšek, zvláště pokud se jedná o ruský nebo ukrajinský kultivar. Mnoho českých sběratelů (tedy spíš sběratelek) na svých stránkách tyto údaje uvádí, i když možná ne v úplně přesném znění. Já konkrétně překládám někdy popisy ruských a ukrajinských odrůd velmi volně, protože originály bývají na český (nebo alespoň na můj) vkus trochu příliš květnaté (Příklad: Kytice obrovských výrazně zbarvených květů vznášející se nad ideální výstavní listovou růžicí…)

Pokud ovládáte základy ruštiny a angličtiny, můžete si prostřednictvím ruských stránek vyhledat i kompletní registrační záznamy AVSA, aniž byste investovali do nákupu oficiálního seznamu odrůd. Na ruských diskusních fórech – např. frauflora  většinou u zahraničních odrůd uvádějí originální znění v angličtině následované překladem do ruštiny). 

A samozřejmě, v případě potřeby se můžete obracet i na mě, podle svých možností vám ráda pomohu. V každém případě bych ale každému doporučila, aby se s „rodným listem“ své fialky před nákupem seznámil.

 
Mohlo by vás zajímat
špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti