Seznam odrůd se základními údaji

Statistika nuda je

Seznam odrůd se základními údaji

Obsah

S tvrzením v názvu článku opravdu nemohu souhlasit. Od přírody totiž uvažuji v tabulkách, seznamech a přehledech a za nudné to vůbec nepovažuji. V jednom z mnoha odstavců svého života (řečeno s Karlem Čapkem) jsem se dokonce živila jako účetní. 

Moje osobnost sice vykazuje jisté známky rozpolcenosti, protože přes vrozený smysl pro systém rozhodně nejsem nijak pořádný člověk. Jsem známá tím, že zaplním jakýkoli prostor, který dostanu k dispozici. Moje pracovní místo velmi brzy po každém úklidu připomíná chaos před stvořením světa. Ale o tom se nemám v úmyslu šířit, řeč dnes bude o těch tabulkách.

Vedení evidence sbírky

Naprosto chápu, že ne každý je nastavený jako já, přesto bych každému doporučila zapisovat si alespoň základní údaje o pěstovaných rostlinách. Zde je přehled toho, co všechno eviduji já osobně a proč. 

Katalog
Název a popis

Základem mé evidence je katalog, který obsahuje přesný název odrůdy (u ruských a ukrajinských odrůd originál i přepis do latinky) a její oficiální popis. Pro své pohodlí mám připojený i odkaz na další informace o odrůdě na internetu podobně jako v katalogu na těchto stránkách.

Datum pořízení

Čas utíká, obvykle mnohem rychleji, než nám je milé. A s fialkami je to jako s lidmi – u některé má člověk pocit, že ji má celý život (a pohledem do záznamu zjistí, že ji koupil předloni), jinou může mít v hlavě zařazenou mezi novinky, zatímco ji ve skutečnosti pěstuje mnohem déle. 

Datum pořízení je zároveň důležitým údajem pro záznamy o průběhu pěstování (viz níže).

Zdroj

Zapisuji si, od koho jsem si danou odrůdu pořídila. Může se to hodit pro případ, že by došlo ke ztrátě názvu nebo záměně. Také se mohu na prodejce obrátit a zeptat se ho na jeho zkušenosti s danou odrůdou, pokud mám s jejím množením a pěstováním nějaké potíže.

Někdy se také stane, že mnou vypěstované rostliny jsou sporty nebo nemají všechny požadované vlastnosti a já se rozhodnu zkusit namnožit fialku znovu z jiného zdroje. Takže pokud vím, že původní rostlina/rostlinný materiál byly od prodejce A, vím, že se musím obrátit na prodejce B.

Forma

Obvykle si pořizuji nové odrůdy ve formě listového řízku (samozřejmě ne chiméry), pokud tedy výjimečně zakoupím nebo dostanu již zakořeněný list nebo mladou rostlinu, dělám si také poznámku. 

Záznamy o průběhu pěstování
Údaje o množení 

U každé odrůdy si zapisuji údaje o množení – datum zasazení listového řízku, datum objevení prvních rostlinek, datum odsazení od listu i datum prvního kvetení. 

I když je každé množení trochu jiné a každý list trochu jiný, mohou to být docela užitečné informace. Pokud se mi příští množení zdá pomalé, mohu se podívat do záznamů a porovnat, zda je to podobné (v tom případě to bude pravděpodobně vlastnost odrůdy) nebo je opravdu něco špatně. 

Dost často nahlížím do záznamů, pokud se na mě někdo obrátí z dotazem týkajícím se dané odrůdy jiný pěstitel.

Údaje o kvetení

Zapisovat si počátek a konec kvetení jednotlivých rostlin se zdá mnohým pěstitelům zbytečné. Pravda je, že i já si tyto údaje občas zapomenu poznamenat a nepovažuji je za zásadní. V mnoha ohledech ale mohou být užitečné.

Někdy se mi zdá, že fialka odkvetla příliš rychle a mám podezření na nějakou chorobu nebo škůdce. Ale pak se podívám do záznamů a s překvapením zjistím, že kvetla mnohem déle, než se mi zdálo a že délka kvetení odpovídá tomu, jak kvete běžně.  A samozřejmě i naopak, může se ukázat, že fialka odkvetla předčasně, což může signalizovat nějaký problém ve způsobu pěstování nebo již zmíněné napadení chorobou nebo škůdci.

Údaje o tom, jak často a jak dlouho daná odrůda kvete, mohou být opět zajímavé i pro jiné pěstitele.

Údaje o přesazování

Údaj o tom, kdy byla fialka přesazena a do jakého substrátu je při pěstování naprosto zásadní. Zapisuji ho na štítek, který lepím na květináč, takže ho mohu rychle zkontrolovat, aniž bych pátrala v záznamech. Do těch si ale vždy poznamenám, kdy jsem fialku zmlazovala (seřízla vrchol a dala znovu zakořenit).

Datum a typ substrátu
Datum a typ substrátu
Společné záznamy
Substrát

Protože se složením substrátu neustále experimentuji, zaznamenávám si vždy nové složení a substrát označím kódem, který píšu na štítek pod datum přesazení – například S5. 

Hromadné akce

Dále zaznamenávám data ostatních změn, které se týkají celé sbírky – ať už se týkají hnojení, osvětlení nebo dalších zásahů, jako jsou například

  • odstranění všech květů
  • sprchování
  • postřiky proti chorobám a škůdcům

 

 

Evidence nákladů

Teoreticky byste tím, že si budete zapisovat všechny vydání spojená s pěstováním fialek, mohly získat pádný argument pro případ, že si vaše drahá polovička začne stěžovat, že váš koníček příliš zatěžuje rodinný rozpočet. 

Obávám se ale, že budete možná nepříjemně překvapené, kolik nakonec ta stovka sem stovka tam dělá, a možná mu (jí) budete muset dát za pravdu. 

Já se ze svých výdajů nikomu zpovídat nemusím, ale i tak je toto nejméně oblíbená část mé evidence a velmi ráda bych před ní někdy strčila hlavu do písku. 

Sice asi nehrozí, že by vás pěstování fialek finančně zruinovalo, ale protože sběratelství bývá, obávám se, poměrně často projevem sklonu k závislostem (docela určitě v mém případě) a případně může ve skutečnou závislost přerůst, je myslím velmi užitečné se čas od času podrobit sebereflexi. Aby nám nakonec čas a prostředky, které svému „neškodnému“ koníčku věnujeme, nepokazily to nejcennější, co máme, vztahy s našimi nejbližšími.

 

A co výnosy?

Přejděme tedy na veselejší téma- naštěstí si alespoň část nákladů můžeme kompenzovat prodejem případných přebytků. Nebudu se teď zabývat časovou a ekonomickou stránkou sběratelství (malé varování na konci minulého odstavce určitě stačí), ale, jak jinak, zase nutností evidence.

Prodej přebytků

Samotná evidence výnosů z prodeje asi není žádný problém. A v případě, že čas od času nabídnete několik přebytečných fialek (nejlépe formou sady), které jsou hned k odběru, žádnou další asi potřebovat nebudete.

Já mám obvykle přebytků velmi mnoho – jednak proto, že množím nové odrůdy a pro jistotu sázím lístečky těch stávajících „pro jistotu“, kdybych náhodou o matečné rostliny přišla v důsledku zmlazení nebo letního horka, jednak proto, že se mi často ozývají zájemci o odrůdy, které namnožené nemám, takže pak při nejbližší příležitosti zasadím lístečky protože by se mohly někomu hodit. 

Tak se stává, že jen počet zakořeněných lístků se pohybuje v řádu stovek. To mě přivedlo k tomu, že jsem oprášila starý účetní program a vedu si regulérní (i když nijak přesnou) skladovou evidenci. Je to sice časově trochu náročné, ale nakonec je rychlejší se podívat do počítače, než pátrat po všech policích, jestli mám ještě požadovanou rostlinku/list k dispozici.

A přestože si neustále dávám předsevzetí, že budu nabízet jen to, co je okamžitě k odběru, nakonec se dost často se zájemci o rostlinky, které ještě nejsou dost velké, dohodnu, že jim je dám stranou, než dorostou. Takže eviduji nevyřízené objednávky a dokonce pořadníky na některé odrůdy. 

Závěrem

Někdo si v tuto chvíli nejspíš klepete na hlavu, že spíš než pěstování rostlin ten můj systém připomíná práci v kanceláři. Ve skutečnosti mi nejvíce času zabírá evidence přebytků, záznamy o pěstování nejsou nijak složité, příliš času nezaberou a informace z nich jsou často k nezaplacení. Určitě bych alespoň jednoduché záznamy doporučila každému, kdo se chce pěstováním fialek zabývat trochu vážněji. A jedna poznámka na konec- pokud máte tu možnost, pořizujte si záznamy v elektronické podobě. |Jsou ještě lidé, kteří dávají přednost klasickému papírovému sešitu, ale kromě toho, že je to časově mnohem náročnější, stává se některým mým známým, že nakonec své vlastní záznamy nedovedou přečíst a dochází třeba ke komolení názvů odrůd.

Tak hodně zábavy se statistikou.

 

Mohlo by vás zajímat
špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti