Topný sáček obal

Topný sáček a jeho použití při přepravě rostlin

Obsah

Pro přepravu afrických fialek v chladném období lze (samozřejmě důkladně zabalené rostliny – více v článku Jak zabalit fialku) použít takzvaný topný sáček – Heat Pack nebo Hot Pack. Není to ale řešení úplně jednoduché a při nesprávném použití jím můžeme nadělat více škody než užitku.

Co to je Heat Pack

Heat Pack zakoupíme v akvaristických nebo teraristických potřebách, kde se využívá při přepravě studenokrevných živočichů a akvarijních rostlin (odkaz na jednoho z prodejců zde)

Jedná se o sáček z netkané textilie prodávaný v hermeticky uzavřeném obalu. Sáček je naplněn látkou, která reaguje s kyslíkem. V okamžiku, kdy otevřeme obal a k sáčku se dostane vzduch, začne se rozvíjet exotermická reakce, při které se, jak si možná pamatujeme z hodin chemie, uvolňuje teplo.

Jak dlouho sáček vydává teplo

V zahraničí se prodávají různé velikosti sáčků, které hřejí různou dobu, u nás jsou, pokud vím, k dostání pouze sáčky s uvedenou délkou působení 40 hodin.

Z hlediska výdrže a stability teplotní křivky (viz níže) se za nejlepší považují ty určené na 72 hodin. Vzhledem k vyšší pořizovací ceně si ale myslím, že pro zasílání fialek by jejich využívání nebylo ekonomicky výhodné. 

Teplotní křivka

Průměrná teplota, kterou vydává čtyřicetihodinový sáček, se udává obvykle 50°C (údaje se u různých výrobců liší). Je ale důležité si uvědomit, že sáček teplo nevydává rovnoměrně.

Bezprostředně po aktivaci teplota dosti prudce roste a dosahuje asi 60° C, po dosažení vrcholu pak v případě tohoto sáčku poměrně rychle klesá. Dle zkušenosti mých zákaznic bývá sáček při rozbalení většinou už úplně studený nebo jen mírně teplý. Je tedy reálné předpokládat, že skutečný topný efekt se bude pohybovat spíše v rozmezí 24 hodin.

 

Jak správně používat topný sáček

Z výše uvedeného plyne, že pokud má sáček plnit svoji funkci a nechceme, aby došlo k poškození rostlin, musíme zajistit následující podmínky:

Minimalizace doby přepravy

Volíme služby, které garantují doručení do druhého dne. Ideální, ale často obtížně proveditelné, je sáček aktivovat těsně před tím, než se vydá na cestu-někdy se dá třeba od personálu Zásilkovny zjistit, v kolik hodin obvykle řidič přijíždí.

Pokud je balíček doručen na výdejní místo v daném časovém rozmezí, ale zákazník si ho z nějakého důvodu nemůže okamžitě převzít, obvykle se nic neděje, dá se předpokládat, že teplota na výdejním místě bude pro krátkodobý pobyt rostlin dostatečná. Přesto se snažíme dodávku naplánovat tak, aby mezi dodáním a převzetím nedocházelo ke zbytečným prodlevám. 

Dostatečné balení rostlin

Samotný sáček neposkytuje před chladem stoprocentní ochranu. Rostliny je vždy nutné dostatečně individuálně zabalit (viz článek Jak zabalit fialku). Podle mé (draze vykoupené) zkušenosti jedna vrstva novin jako v létě rozhodně nestačí.

Dodatečné zateplení krabice polystyrénem podle výzkumů také podstatně ovlivňuje dobu, po kterou se v balíčku udrží potřebná teplota.

 

Správná velikost krabice

Jak již bylo zmíněno výše, topný sáček vyvíjí teplotu až 60°C. Může se tak tedy snadno stát, že pokud použijete příliš malou krabici, fialky sice nenamrznou, zato je ale uvaříte.

Podobně je nezbytně nutné zabránit přímému kontaktu rostlin se sáčkem. Sáček je možné přilepit k polystyrenovému víku krabice (ale mně se moc neosvědčilo, vlivem teploty páska většinou povolila), nebo od vlastního obsahu balíčku oddělit přepážkou z polystyrenu.

Zajištění dostatečného přístupu vzduchu

Přes nutnost co nejlepší izolace proti chladu je zároveň nutné zabezpečit dostatečný přístup vzduchu k sáčku, jinak samozřejmě bude reakce probíhat, jen dokud se zásoby vzduchu v balíčku nevyčerpají. Doporučuje se tedy ponechat malou mezeru v polystyrenovém obalu a hrany krabice neoblepovat balící páskou.

Kontrola funkčnosti sáčku

Sáček bohužel vždy nemusí fungovat – dost často se to dá zjistit pohmatem ještě před jeho aktivováním – pokud je ztvrdlý, pravděpodobně se k sáčku dostal vzduch nějakým otvorem v obalu a reakce už proběhla. 

V každém případě je rozumné po odstranění vnějšího obalu počkat cca 5 minut a ověřit si, že sáček začíná hřát, než ho umístíte do balíčku.

Mohlo by vás zajímat
špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti