Původní stav

Ulomit či neulomit 2

 Nedávno jsem se na těchto stránkách pustila do úvah o tom, kdy je vhodné odstranit u rostlin květy (článek si můžete přečíst zde). Při pohledu na kbelík plnící se při pravidelném zalévání také ulomenými listy mě napadlo, že by nebylo od věci sepsat něco i na téma ulamování listů.

Většina pěstitelů asi nemusí řešit nějaké obtížné dilema ohledně toho, zda je vhodné fialkám listy odlamovat, ačkoli jsem se setkala i s fialkáři, kteří z principu odstraňování listů odmítají, protože mají pocit, že tím rostlinám způsobují bolest či dokonce škodí.

Upřímně přiznávám, že do debat o tom, jak moc a co rostliny vnímají a prožívají, se pouštět nehodlám. Již zmíněný kbelík jasně vypovídá o tom, že odstraňování listů považuji někdy za vhodné a někdy vysloveně za nezbytné. 

Které listy a kdy tedy odstraňuji?

 

štítek s datem a typem substrátu
Nemocné a poškozené listy

Samozřejmostí by mělo být odstranit listy vykazující známky hniloby, stejně jako listy zažloutlé a usychající. Odumírání spodních listů je přirozený proces, pokud však začnou listy rychle najednou žloutnout nebo se na nich objeví hniloba, rozhodně nestačí jen olámat listy, ale je vhodné i zkontrolovat stav kořenů a rostlinu přesadit. 

Symetrie listové růžice

Už nějakou dobu si pohrávám s myšlenkou, že zkusím napsat článek o tom, jak vypěstovat pěkné, symetrické listové růžice. Zatím si však v tomto směru (tedy vlastně ani v jiných oblastech) nepřipadám dost zkušená a odborně na výši. Takže zatím jen stručně – pokud chceme opravdu pěkné, neřkuli výstavní rostliny, u většiny odrůd se bez výchovného zásahu neobejdeme. V mém případě většina listů v koši skončila právě kvůli němu. 

 

Juvenilní listy

Nejsem sice  pěstitel, který v okamžiku, kdy vezme rostlinu do ruky, začne okamžitě odlamovat listy, jako například americká pěstitelka ruského původu Polina Alexander, na jejíž videa se můžete podívat zde, ale snažím se u všech rostlin včas odstranit takzvané juvenilní listy. To bývá jedna i dvě řady listů, které jsou menší a často se i vzhledově liší od dospělých listů.

Menší list k odstranění
Menší list k odstranění
Listy, které jsou výrazně menší nebo vyrůstají přímo pod jiným listem

Obvykle v důsledku změny vnějších podmínek dochází často k tomu, že jedno patro listů bývá menší, než listy nad nimi a pod nimi. Takové listy můžeme bez obav odstranit, správné velikosti již nikdy nedosáhnou a případné mezery fialka brzy zaplní.

Někdy se stane, že list vyroste přímo nad jiným a celý ho zakryje. U většiny odrůd to není normální a spodní list je opět vhodné ulomit.

Listy vyrůstající přímo nad sebou
Listy vyrůstající přímo nad sebou

Pohled na růžici po odstranění přebytečných listů. Pro ideální symetrii by bylo dobré odstranit ještě jednu řadu, ale zatím jsem listy ponechala, aby měla rostlinka dost sil.

 

Stimulace kvetení

Podle některých pěstitelů odlomení spodní řady listů stimuluje nové kvetení. V tomto směru nemám zkušenost. Vzhledem k tomu, že průběžně odstraňuji listy z výše uvedených důvodů a většinu fialek po odkvětu přesazuji, přebytečné listy na mých rostlinách nebývají.

Úspora místa

Místo bývá u většiny pěstitelů problém- pokud vás jednou zachvátí fialkománie, budete pravděpodobně neustále pořizovat nové odrůdy, bez kterých nemůžete být, a pak zoufale hledat na polici kousek volného místa, kam je postavit. Čest výjimkám, kteří mají dost sebekázně na to, aby se omezili jen na několik rostlin. V tom případě s mohou dovolit nechat rostliny rozrůst do větších rozměrů (za předpokladu, že jsou i spodní řady listů zdravé). 

Někteří pěstitelé řeší nedostatek místa tak, že na rostlinkách ponechávají jen pár listů. S takovým přístupem nemohu souhlasit. Jsem přesvědčená, že krása fialky nespočívá pouze v jejích květech, ale také ve zdravé symetricky rostoucí růžici, která je pěkná, i když zrovna nekvete. Kromě toho je silná zdravá a dobře olistěná růžice předpokladem kvalitního a dlouhého kvetení. 

Na minimum listů olámaná fialka nakonec může kvést opravdu intenzivně (cítí, že jí jde o život a snaží se rozmnožit), ale nakonec může i uhynout vyčerpáním.

Dvakrát měř, jednou řež

Někdy je obtížné odhadnout, který list ještě ulomit a který ponechat. Většinou pomůže, pokud se na růžici podíváte shora a opatrně ohnete rukou listy, o jejichž odstranění uvažujete. Získáte tak docela přesnou představu, jak bude po zákroku fialka vypadat.

Technická poznámka na konec

Kromě trailerů, kde je vhodnější použít nůžky, se listy fialek odstraňují vylomením – pokud list ohnete nejprve na jednu a pak na druhou stranu, většinou se pěkně ulomí u báze. Pokud by se řapík zlomil, je vhodné zbytek z kmínku odstranit.

Listy fialek vyrůstají až na několik výjimek v „patrech“ po třech. Pokud tedy odstraňujeme listy, je většinou vhodné odstranit všechny tři listy.

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace