Netradiční pomůcky pro pěstování

Užiteční pomocníci

Obsah

Díky mnoha zahraničním sběratelům, kteří své zkušenosti s pěstováním sdílejí na internetu, jsem objevila několik užitečných pomocníků, které mám vždy po ruce.

Klysterovací balonek

Až do nedávna jsem netušila, že něco takového existuje a když jsem viděla, jak se dá využít pro zalévání fialek, měla jsem trochu problém zjistit, jak se ta věc správně jmenuje česky a kde se kupuje (pokud také netušíte, tak v lékárně). 

Díky úzké trubičce se při zalévání krásně dostanete pod listy i hustých růžic. Balonek umožňuje přesné dávkování tekutiny, hodí se tedy na zalévání malých květináčků, ev. přihnojování.

PET lahev s upraveným víčkem.

Další výborná pomůcka na zalévání. Do otvoru ve víčku můžete vlepit kousek hadičky nebo třeba dutou trubičku od lízátka.

Nástroj z manikúry a párátka

Co mají společného? Krásně se jimi odstraňují odnůžky, zbytky řapíků nebo drobné listy miniatur.

Pinzeta, skalpel a nit

K čemu se hodí pinzeta a skalpel, asi není třeba popisovat. Pinzetu využijeme například pro oddělování odnůžků při rozmnožování chimér, nebo při sázení příliš drobných sazenic. Skalpel se hodní nejen na seříznutí rostliny, ale také na vyřezávání otvorů v zásobnících na knotovou zálivku (více o knotové zálivce zde)

Ale k čemu obyčejná šicí nit? Používám ji (opět to není z mé hlavy) na seřezávání vrcholku růžice – je to mnohem přesnější a šetrnější, než když použijete skalpel nebo nůž. Nit provléknete mezi listy tam, kudy chcete vést řez, konce překřížíte a zatáhnete -jako když krájíte knedlík.

 

Elektrikářská páska 

Každý, kdo sbírá fialky, ví, jak snadné je zvláště u mladých rostlin ztratit nebo přehodit jmenovku. V průběhu let jsem zkusila různé metody označení rostlin – počínaje papírovými etiketami (obtížně se odstraňují, zůstává po nich lepidlo)přes plastové jmenovky (příliš velké, brání rostlině v pravidelném růstu, snadno se vytáhnou – oblíbená zábava dětí) po plastová míchátka na kávu (lépe se zapichují mezi listy, ale jinak to samé, jako jmenovky). V současné době používám elektrikářskou pásku – je levná, prodává se v několika barvách, snadno se popisuje. Nezanechává na povrchu žádné stopy a dá se opakovaně použít. Jmenovku tedy můžete jednoduše z původního květináčku sundat a nalepit na nový. 

Na popisovači rozhodně nedoporučuji šetřit – ty levnější se snáze rozmažou (slovo permanent berte s velkou rezervou) a moc dlouho nevydrží.

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace