krabice s fialkami

Zasílání fialek

Obsah

Africké fialky je možné bez větších problémů zasílat nebo přepravovat na delší vzdálenosti. Aby se ale minimalizovalo poškození rostlin, je třeba dodržet několik jednoduchých zásad.

Správné balení

Správně zabalit fialku chce trochu cviku a je poměrně časově náročné (více jsem se této problematice věnovala v článku Jak zabalit fialku). Pokud od někoho objednáváte poprvé, není od věci si zjistit, jak velkou péči balení věnuje, pokud se chystáte sami odeslat zásilku, určitě se budete snažit, aby vaše s láskou vypěstované rostlinky došly v pořádku.

Co nejkratší dodací lhůta
Volba způsobu přepravy

Solidní pěstitel se samozřejmě snaží, aby byly rostliny na cestě co nejkratší dobu. To znamená, že podle situace volí vhodného přepravce. V rámci ČR obvykle jak Česká pošta tak Zásilkovna doručí do druhého dne, u pošty je ale nutné zvolit vhodný produkt. Samozřejmě zabránit tomu, aby došlo k poškození, ztrátě nebo jen zatoulání se balíčku nejde a čas od času se stane u obou společností. 

V případě mezinárodních zásilek je situace o poznání složitější a roli bude hrát i cena. V případě přepravy na Slovensko je určitě správnou volbou Zásilkovna, která i k našim sousedům obvykle doručuje zásilky do druhého dne.

Roční období a venkovní teplota

Africké fialky jsou velmi citlivé jak na příliš nízké, tak i na příliš vysoké teploty. Většinou se uvádí, že by se neměly posílat, pokud noční teploty klesají pod 10°C a proto se v chladném období roku obvykle vůbec neposílají.

Opatrní bychom měli být ale i v létě a při objednávání rostlin a vyřizování objednávek sledovat předpověď počasí. Venkovní teplota by v žádném případě neměla přesáhnout 28°C, ideálně by ale zvlášť při předpokládané delší době přepravy měla být o dost nižší.

 

Termín odeslání

Vzhledem k tomu, že během přepravy může dojít k neočekávanému zdržení, je pravidlem, že zásilky s rostlinami se odesílají na začátku týdne, pokud možno tak, aby někde nezůstaly ležet přes víkend.

Solidní prodejce vždy zákazníka informuje, kdy bude odesílat a kdy by měla být zásilka doručena.

Naopak zákazník by měl ve svém vlastním zájmu i s ohledem na práci, kterou prodejce při pěstování rostlin vynaložil, objednávat tak, aby mohl zásilku vyzvednou co nejdříve po jejím doručení na výdejní místo. Je opravdu smutné, když člověk vynaloží spoustu energie na to, aby balíček došel zákazníkovi co nejrychleji a ten ho pak na poště nebo v Zásilkovně nechá několik dnů ležet nebo si ho nevyzvedne vůbec.

Přeprava a zasílání rostlin v zimě

Pokud potřebujete v chladném počasí přepravit rostlinky, třeba i na kratší vzdálenost (třeba si je přinést z obchodu), určitě se vyplatí i tak je co nejlépe zaizolovat od chladu. Já fialky v obchodě nekupuji, ale pokud potřebuji nakoupit na chlad stejně citlivé tropické rybičky nebo akvarijní rostliny, chodím do obchodu vybavená polystyrenem zateplenou krabicí a termotaškou.

Zasílání v zimě

Pokud prodejce nabízí, že vám rostliny zašle v zimě, stojí za to řádně si prověřit, jestli opravdu ví, co dělá. Pokud naopak vám přebytky přerostly přes hlavu v tu nejnevhodnější dobu, počítejte s tím, že zimní odeslání sice není vyloučené, ale balení je časově i finančně dost náročné.

Jak fialku zabalit v chladném období jsem popsala ve výše zmíněném článku Jak zabalit fialku, Do polystyrenem zateplené krabice ještě vkládám topný sáček – Heat Pack (co to je a jak ho použít si můžete přečíst zde).

Přes všechna výše uvedená opatření lze takto fialky zasílat jen ve dnech, kdy nehrozí větší mrazy (mám vyzkoušeno do cca – 4°C v noci s teplotami lehce nad nulou přes den) a doba přepravy nesmí přesáhnout jeden den.

Mohlo by vás zajímat
špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti