Olámané květy afrických fialek

A opět jsou tady – třásněnky

Mé zkušenosti s třásněnkami

Třásněnky jsou pravidelnou součástí mého života od té doby, co pěstuji fialky ve velkém, a pravděpodobně byly jeho součástí už před tím, jen jsem si toho nějak nevšimla, protože jsem neměla ani tušení o jejich existenci.  

Když jsem konečně pochopila souvislost mezi předčasným vadnutím květů, rozsypaným pylem a chřadnutím rostlin s těmito škůdci, dělám, co je v mých silách, abych jejich invazi předešla. Bohužel mou sbírku přes všechna preventivní opatření navštěvují se železnou pravidelností každý rok. Co na tom, že nikdy domů nenosím květiny, ať koupené nebo ze zahrádky (a tiše trpím, když mě návštěva podaruje kyticí, kterou se jaksi nesluší vyhodit, nebo alespoň zavřít na záchod), všechny nově zakoupené fialky zavírám do karantény a v oknech mám sítě. Pravda, hřeším tím, že chodím na zahrádku a dovnitř, sem a tam, aniž bych se pokaždé převlékla a osprchovala(jak radí někteří američtí pěstitelé), takže si ty potvůrky domů nejspíš nosím sama. Ať tak či tak, každoročně alespoň jednou narazím na stopy po jejich hodování.

Vzhledem k té pravidelnosti a také díky tomu, že už jsem sama staršího data výroby a zažila jsem v životě skutečné tragédie, beru jejich invazi obvykle stoicky. Chvilku se snažím sama sebe přesvědčit, že se jedná o omyl, pyl se rozsypal, protože je květ už starý, a to, co se chytilo na lepovou desku je nějaký neškodný hmyz, ale pak pokrčím rameny a jdu pro kbelík na otrhané květy. 

Z nutnosti použít opakovaně insekticidy samozřejmě nadšená nejsem – už proto, že  s fialkami sdílím pracovnu i ložnici. Na druhou stranu mám potřebný arzenál vždy po ruce v zásuvce toaletního stolku místo make-upu a nacvičený postup a vybavení, díky kterému samotná operace zabere minimum času a, doufejme, příliš neohrozí mé zdraví. 

Pozitivní aspekty invaze třásněnek

Vlastně díky třásněnkám jsem byla před rokem na jaře ve výhodě proti ostatním spoluobčanům, protože jsem vlastnila nedostatkové respirátory FFP3, původně zakoupené právě pro účely provádění postřiků.  Přesto mě až donedávna nenapadlo, že by napadení sbírky třásněnkami mohlo mít nějaká pozitiva.

Dr. Jeff Smith

Pokud si teď klepete na hlavu a říkáte si, že to by nenapadlo nikoho, kdo má s těmi žravými potvůrkami zkušenosti, tak jste na omylu. Dr. Jeff Smith, který píše pro AVSA do jejich časopisu African Violet Magazine články o šlechtění a křížení fialek, přišel ve svém článku pro poslední číslo (5-6/2021) s názorem, že vzhledem k tomu, že třásněnky často způsobují samoopylení a začínající šlechtitelé takto vzniklá semínka používají pro své první pokusy, nemusí být napadení těmito škůdci vždycky špatná zpráva.

Shodou okolností jsem si jeho článek přečetla jen krátce před tím, než jsem objevila dva živé a zjevně dobře naložené exempláře v jednom podezřelém květu. Upřímně, to samoopylení mi zas až tak výhodné nepřišlo, zvláště když si člověk uvědomí, že je vykoupeno odstraněním všech květů a opakovanými postřiky. Jenže o pár týdnů později jsem se uprostřed protitřásněnkové operace uvědomila, že sama uvažuji o tom, že napadení škůdci může mít i své kladné stránky.

Fialky bez květů

Příslib bohatého kvetení

Běžně, asi jako skoro každý, otrhávám květy nerada. Když se ale do toho kvůli třásněnkám konečně pustím, přináší mi to jakési zvrácené uspokojení. Za normálních okolností mám radost z každého objeveného poupěte, protože se těším na květy, teď mám skoro stejnou radost z toho, že ho mohu ulomit. Nakonec se na ty holé regály dívám s pocitem dobře vykonané práce.

Dobrá, možná je to trochu psychická úchylka. Ale můj dobrý pocit pramení i z vědomí, že pokud nenastanou jiné komplikace, čeká mě v pravdě výstavní kvetení.

Příležitost přesadit a zmladit věčně kvetoucí fialky

Držím v ruce Emerald Bell, která spíš než polominiaturu připomíná trailer. Kvetla bez přestání víc než půl roku a za tu dobu jí narostl kmínek úctyhodné délky. Před týdnem jsem se odhodlávala, že olámu květy, seříznu a dám znovuzakořenit vršek, jenže mi květů bylo líto. Tak teď mám konečně příležitost. 

Prořezání a vytvarování trailerů

Když jsme u těch trailerů – výborná příležitost je prořezat a vytvarovat, když jsou konečně na chvíli bez květů. Mimochodem odstranit všechny poupata byl dost náročný úkol. A po prořezání zbylo půl kbelíku přebytečných lístků.

Zdravé listové růžice

Samozřejmě, některé rostliny nesou stopy pokousání od třásněnek, u některých je vhodná příležitost odstranit staré nebo zakrnělé listy. Srdíčka bohatě kvetoucích odrůd si na chvilku vydechnou a budou se moci pořádně rozvinout.

Celkově to ale není ani smutný, ani nudný pohled. Bez květů teď mohu obdivovat a ocenit pozoruhodnou škálu tvarů a barev listových růžic. 

Lepší odolnost proti horku

Nakonec mi třásněnky vyřešily ještě jedno dilema. Letní měsíce představují pro (nejen) moje fialky každoroční hrozbu. Sbírku mám umístěnou v podkroví, které se přehřívá a klimatizace se já ani rostliny hned tak nedočkáme. 

Odstranění květů je jednou z metod, jak rostlinám v horku trochu ulevit. Je to ale krok, ke kterému se těžko odhodlávám – ostatně komu by nebylo té nádhery líto.  Letos udělaly třásněnky rozhodnutí za mě a moje rostliny jsou díky nim na vysoké teploty připraveny (více o pěstování v horku zde). 

Tak nevím, když se to vezme kolem a kolem, neměla bych jim nakonec poděkovat?

špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Mohlo by vás zajímat
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti