kvetoucí lilie

Léto budiž pochváleno?

Obsah

Vždycky jsem měla ráda všechny roční období. Každé má pro mě svůj půvab a kouzlo a jsem velmi ráda, že žiji v podnebném pásmu, kde se pravidelně střídají (no dobře, v posledních letech to díky klimatickým změnám není vždy úplně jednoznačné, ale pořád máme každý rok alespoň pár dní jara, léta, podzimu a zimy). 

Jako pěstitel fialek jsem ale začala vnímat roční období trochu jinou optikou. Denně sleduji předpověď počasí ne proto, abych věděla, co si na druhý den obléci a jestli budu potřebovat deštník, ale proto, abych věděla, s čím si budou muset poradit moje fialky. Tyto tropické rostliny si totiž na změny životních podmínek příliš nepotrpí a dost často dávají najevo svou nespokojenost. Překvapivě nejhorším obdobím je pro ně právě léto. Období, kdy se probouzejí a začínají množit obávaní škůdci, kdy sluneční paprsky snadno popálí listy i květy, kdy horko brzdí růst a může vést až k záhubě. 

Dlouhý den – ano, ale..

Po zimě, kdy fialky pěstované bez umělého osvětlení, příliš nekvetou, protože dny jsou příliš krátké a jim se nedostává světla, přichází jaro, kdy konečně okenní parapety začínají hýřit barvami. Prodlužující se světelný den a silnější sluneční paprsky s sebou ale přinášejí nebezpečí přesvícení a popálení. Rostlinám, které na okně donedávna prosperovaly, se začínají zahušťovat středy a na listech se objevují skvrny. Také květy blednou a rychle vadnou. Někdy se dá problém vyřešit vhodným zastíněním, někdy nezbyde, než rostliny z okna úplně přestěhovat. 

Když je tepla příliš

Zdálo by se, že že problémy se sluníčkem budou mít pouze rostliny pěstované na okně a ty pěstované pod umělým osvětlením by nic trápit nemělo. Často se ale zapomíná na to, že přestože jsou fialky tropické rostliny, nevyhovují jim teploty nad 25°C. Při teplotách nad 28° se jim přestává dařit a při déle trvajících vedrech kolem 30° a více nastává mnohdy boj o přežití.

Vysoké teploty a kvalita kvetení

Při vyšších teplotách se sice poupata a květy tvoří rychleji, ale také mnohem rychleji odkvétají. Mnoho odrůd má květy zbarvené podle teploty, při které se formovala poupata. Obvykle platí, že čím nižší teploty, tím více bílé barvy. S nárůstem tepla někdy bílá barva zcela mizí. Podobně je to i se zelenými lemy. U většiny odrůd bývají v chladu barvy výraznější a kontrastnější.

Na obrázcích vidíme tutéž rostlinu na jaře a v létě. V některých případech bílá barva může úplně zmizet a rostlina se stává jednobarevnou. Chiméry mohou v horku přijít o své pruhy a v některých případech může být změna i trvalá.

Jarní kvetení červenobílé fialky
Jarní kvetení
letní kvetení červenobílé fialky
Letní kvetení
VaT-Monarkh jarní kvetení
VaT-Monarkh jarní kvetení
VAT-Monarkh letní kvetení
VAT-Monarkh letní kvetení

Ne všechny odrůdy ale na zvýšené teploty reagují negativně, některým naopak velmi svědčí, ale jedná se spíše o výjimky. U některých odrůd navíc nedochází jen ke změně zbarvení, ale květy jsou v létě výrazně menší až zakrnělé a deformované.

Panašování

Okolní teplota také významně ovlivňuje pestrolisté odrůdy,  v teplých letních měsících mohou rostliny panašování i zcela ztratit. 

Mutace

Spekuluje se o tom, že vysoké teploty ve spojení s vysokou vzdušnou vlhkostí a vyšším ph substrátu mohou mít vliv na rozvoj mutací – to údajně využívá při získávání chimér Stan Ko (Bill Chaney. Sports:Blessing or Curse? in African Violet Magazine Vol. 74 No. 3, AVSA 5-6/2021). Já pozoruji že pokud jsou lístky nových odrůd v letním období na cestě delší dobu – což při objednávkách ze zahraničí bývá spíš pravidlem, objevuje se více sportů, ale může jít jen o můj dojem, žádný experiment jsem v tomto směru neprováděla. A bohužel, ne každý sport je chiméra.

Hniloba krčku a srdíčka

Horké období je také čas, kdy mnoho rostlin trpí obávanou hnilobou. Někteří pěstitelé tak během několika dnů přišli o celé sbírky. Ohrožené jsou také lístky a mladé rostlinky v pařeništích, které se mohou doslova „uvařit“.

Tipy pro pěstování v letním období

Samozřejmě existuje jednoduché řešení výše uvedených potíží – teplotu můžeme snížit pomocí klimatizace. To ale zatím není v našich krajích standardnímu vybavení a pokud jako já z finančních nebo technických důvodů o instalaci v dohledné době neuvažujete, existuje přeci jen pár triků, jak našim rostlinkám trochu ulevit.

1. Včasné přesazení

S horkem i jinými nepříznivými podmínkami si samozřejmě lépe poradí zdravé silné rostliny. Potíže s vysokými teplotami obvykle nemají malé sazeničky a mladé rostliny. Starší rostliny doporučuji během jara přesadit/zmladit. Naopak během letních měsíců bychom měli přesazovat jen v nutných případech („překlopit“ do většího květináče bez většího zásahu do kořínků samozřejmě můžeme bez omezení).

2. Přestěhování na chladnější místo

V rámci možností přestěhujeme rostliny na co nejchladnější místo (pokud pěstujeme na okně, nezapomínáme, že parapet bývá o dost teplejší než zbytek místnosti i když máme zatažené žaluzie). Při pěstování pod umělým osvětlením přemístíme rostliny na nižší police regálu – zejména panašované odrůdy a chiméry.

3. Zkrácení doby svícení

Zkrátíme dobu svícení (doporučuje se podle okolností až na 5 hodin). Dnes nejčastěji používané LED osvětlení hřeje sice méně než klasické zářivky, ale přeci jen hřeje. Pokud budeme svítit kratší dobu, mohou se rostliny trochu vytáhnout, ale to není v porovnání s hrozící hnilobou až taková tragédie. 

4. Správné načasování osvětlení

Podle možností dobu svícení posuneme do chladnějších částí dne – někteří zahraniční pěstitelé dokonce svítí místo ve dne v noci. To u mě nepřipadá v úvahu, ale jsem ranní ptáče, takže svítím od 5 ráno, sovy mohou naopak rozsvěcet až pozdě odpoledne nebo večer.

5. Cirkulace vzduchu a větrání

Zajistíme cirkulaci vzduchu. I obyčejný ventilátor trochu pomůže, mně se docela osvědčila výkonná čistička vzduchu – díky ní snáším horko lépe já i rostlinky. Proud vzduchu by neměl směřovat přímo na ně, ale někdy je to těžké zajistit. Podle některých zdrojů fialkám vadí i teplý průvan. Já tak ale větrám neustále, protože v mých podmínkách není jiný způsob dostatečně efektivní, a žádné výrazné problémy na svých fialkách nepozoruji.

6. Odstranění květů

Někteří pěstitelé doporučují odstranit v létě poupata a nechat fialky odpočívat. Určitě to není nerozumná rada – kvalita kvetení stejně obvykle není valná (viz výše), rostlinky naberou sílu a o to bohatěji pokvetou na podzim. Ale upřímně – do odstraňování květů se chce málokomu. Za mě letos  dilema opět vyřešily třásněnky (více zde).

7. Snížení dávky hnojiva a optimalizace zálivky

Doporučuje se snížit dávku hnojiva. Někteří pěstitelé přecházejí v horkém období na klasickou zálivku a sundávají rostliny z knotů, ale já jsem pro to nenašla žádný důvod. Při dostatečně vzdušném substrátu u mě k hnilobě zatím nikdy nedošlo.

I tak jsou to ale nervy. A tak, zvláště s postupujícím globálním oteplením, je pro mě léto rozporuplným obdobím – těším se na prázdniny, výlety, rozkvetlou zahrádku, ale zároveň se začínám radovat, když konečně zase začnou být rána chladnější a den o něco kratší. 

špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti