Pomůcky k balení fialek

Jak zabalit fialku

Pomůcky k balení fialek

Obsah

Balení listových řízků
Správný výběr listového řízku

Základním předpokladem toho, že listové řízky dojdou v dobrém stavu, je jejich kondice v okamžiku odeslání. Samozřejmostí je odebírat listy ze zdravých rostlin. Pro svou potřebu můžeme zkusit k množení použít i lístky ze spodních řad a lístky mechanicky poškozené, pokud ale nabízíme rostlinný materiál jinému pěstiteli a navíc víme, že ho čeká přeprava na delší vzdálenost, měl by být v bezvadném stavu – ani příliš starý, ani příliš mladý, svěže zelený (v případě panašovaných odrůd co nejzelenější), z dobře zalité rostliny, na omak pevný.

 

Vlastní balení listových řízků

Při svých nákupech jsem se setkala s nejrůznějšími metodami balení listových řízků:

  • listy byly prostě uloženy v zipovém sáčku
  • listy byly prostě uloženy v obyčejném svačinovém sáčku
  • konce řapíků listů byly omotány vlhkou vatou nebo ubrouskem
  • konce řapíků byly omotány vlhkou vatou nebo ubrouskem a navíc ještě igelitem nebo alobalem
  • čepel listu byla uložena mezi dvěma vrstvami ubrousku, to celé vloženo do zipového sáčku, řapík případně omotaný jako v předchozích případech

Pravděpodobně existují i jiné způsoby, kterými prodejci listové řízky balí. Zdálo by se, že čím pečlivěji a pracněji pěstitel list zabalí, tím lépe, ale podle (nejen) mých zkušeností opak je pravdou. 

Pokud je list vložen mezi dva ubrousky, vysají z něj vlhkost a list dojde zvadlý, i kdyby nebyl na cestě příliš dlouho. Pokud doba přepravy nepřesáhne jeden den, nebude to pravděpodobně velká tragédie, ale u mezinárodních zásilek, které jsou na cestě týden a více, je to skutečně problém.

Vlhký ubrousek omotaný kolem řapíku přispívá (zvláště v letních měsících) k rozvoji hniloby, nejvíce trpí panašované odrůdy.

 

V nejlepším stavu bývají listy prostě vložené do zipového sáčku, který udrží původní vlhkost, problém nebývají ale ani obyčejné svačinové sáčky.

Balení rostlin
Příprava rostlin k přepravě

Rostlinky je nutné před přepravou nechat trochu proschnout – v závislosti na metodě zalévání a klimatických podmínkách i týden. Dobře zalité rostliny se při balení a přepravě lámou, pokud je substrát příliš vlhký či dokonce mokrý, dojde snadno k odumření kořínků, hnilobě i k úplnému úhynu rostliny a to poměrně rychle, k tomu, aby odumřel kořenový systém, stačí někdy jediný den.

Pozor. Proschnout neznamená přesušit nebo dokonce nechat zvadnout.

Vlastní balení rostlin

Také zde se můžeme setkat s různými metodami a je v podstatě na každém, aby si vybral, která mu bude vyhovovat za předpokladu, že splňuje základní požadavky – chrání rostlinu před polámáním a substrát je zajištěn proti rozsypání.

Pro inspiraci uvádím, jak balím fialky já, rozhodně se ale nejedná o jedinou správnou metodu.

Postup:

  

1. zajistím substrát proti vysypání pomocí toaletního papíru

2. přes kelímek nebo květináč přetáhnu plastovou fólii (hodí se i běžná potravinářská, já používám takzvaný „granát“ – odkaz najdete zde)

 

3. Rostlinu opatrně zabalím do „kornoutku“ z novin. Snažím se listy ohnout vzhůru a samozřejmě je nepolámat.

4. konce kornoutku zajistím izolepou. Můžete použít kancelářskou sponkovačku, některé mé zákaznice si ale stěžovaly, že se jim pak rostliny hůře vybalují.

 

5. V létě celý kornoutek ještě omotám vlnitou lepenkou ( o zimním balení níže)

Uložení do krabice

Vzniklé ruličky s fialkami můžeme do krabice uložit libovolně – já jsem se zpočátku snažila, je vždy postavit tak, aby vrchol rostliny směřoval vzhůru, ovšem kde je nahoře a kde dole je u balíku relativní pojem, krabici při přepravě pravděpodobně několikrát převrátí ve všech možných směrech. Rostliny tedy klidně položíme. Zásadní a nejdůležitější je vyplnit případné mezery tak, aby se uvnitř balíčku nic nepohybovalo. Jako výplňový materiál můžete použít cokoli, já s oblibou znovu používám materiály z balíčků z e-shopů nebo skartovaný papír. V letním období se snažím vyhýbat bublinkové fólii a snažím se o maximální prodyšnost.

Označení krabice

Při zasílání prostřednictvím České pošty je možné balíček označit za příplatek jako „křehké“, protože se tím ale již tak drahé poštovné ještě zvýší, využívám tuto možnost jen na výslovné přání zákazníka.

Zásilkovna tuto službu, pokud jsem informována, nenabízí. Já mám i tak ve zvyku balíky přelepit lepící páskou s nápisem křehké- přeci jen je nějaká šance, že budou přepravci při manipulaci opatrnější.

Balení fialek v chladném období

Zasílání fialek v chladném období roku není běžné, ale při dodržení jistých podmínek není vyloučené (více zde).

Základním předpokladem je samozřejmě co nejlepší izolace proti chladu, která začíná pečlivým zabalením fialky. Já používám svůj zimní trojobal:

První vrstva 

Základní balení do papírového kornoutku se neliší od toho letního popsaného výše.

Druhá vrstva

Fólie z pěnového polyethylenu (odkaz zde)

Závěrečná vrstva

To celé ještě zabalím do bublinkové fólie. Kupuji roli širokou 30 cm, což mi trochu usnadňuje stříhání na správný rozměr.

 

Krabice

Krabici vyložím pěnovým polystyrenem o tloušťce 1 cm a ještě přidávám topný sáček, Heat pack. Jeho použití jsem se věnovala ve zvláštním článku (více zde).

Mohlo by vás zajímat
špinavé květináče a kelímky

Vana plná nádobí

Faktem je, že mezi fialkami většinou nežije jen pěstitelka, ale také zbytek její rodiny. Jednou z věcí, na které si mé potomstvo  stěžuje, je neustále

Read More »
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Kočka mezi fialkami
Život mezi fialkami

Chtěli jste si ráno přispat, ale vzbudilo vás automatické osvětlení? Přes každodenní úklid vám neustále křupe perlit pod nohama? S obavou neustále sledujete teploměr a vlhkoměr i předpověď počasí? Nacházíte nalepené jmenovky na těch nejméně pravděpodobných místech? Nakupujete potraviny podle toho, zda se jejich obaly dají využít pro pěstování? Využili jste každý volný čtvereční centimetr prostoru pro pěstování  a stejně neustále procházíte katalogy a sepisujete seznamy odrůd, které musíte mít?

Vítejete v klubu. Takový a ještě mnohem podivnější je život mezi fialkami.

Podělte se o své zkušenosti