Větší rostlinka připravená k odsazení

Odsazení mladých rostlin od listu

Kdy je nejvhodnější odsadit mladé rostlinky od mateřského listu

Různí pěstitelé se při určování vhodného času řídí různými ukazateli – někdo velikostí malých rostlinek, někdo počtem listů nebo jejich velikostí. Jsou pěstitelé, kteří odsazují sazeničky až v okamžiku, kdy přerostou mateřský list, jsou pěstitelé, kteří odsazují miniaturní rostlinky. 

Já odsazuji rostlinky co nejmenší, aby se u mateřského listu zbytečně nevytahovaly a nedeformovaly, snažím se ale, aby měly nejméně 4 listy. Pokud si ale na tak malé rostlinky netroufáte, určitě bude zpočátku lepší nechat je dorůst do velikosti, se kterou už se nebudete bát manipulovat. 

Příliš světlé rostlinky
Panašované odrůdy

Panašované odrůdy tvoří výjimku – zde se při rozhodování, kdy je nejvhodnější doba na rozsazení, kromě velikosti řídíme také zbarvením rostlinek. Zpočátku rostou obvykle velmi světlé. Na obrázku je list s rostlinkami, které už jsou dostatečně velké, ale téměř bílé. Takové sazeničky by pravděpodobně kvůli nedostatku chlorofylu přesazení nepřežily.

Nezbytné množství zeleně závisí na konkrétní odrůdě, obvykle není nutné čekat, až listy plně zezelenají (také bychom se nemuseli dočkat), více je ale vždy lépe, zejména, pokud nemáte s danou odrůdou dost zkušeností. Mladé rostlince na obrázku rostou nové listy pěkně zelené, odsazení tedy nic nebrání, pokud ale chcete mít jistotu, vyplatí se ještě pár týdnů počkat. Světlejší sestřičku u mateřského listu určitě ponecháme déle.

NK-Neznakomaia Zvezda – v květináčku vlevo jsou rostlinky ještě příliš světlé, v sousedním dostatečně zelené pro rozsazení.

Postup

  1. Substrát v květináčku necháme důkladně proschnout. Oddělování mladých rostlinek je pak mnohem snazší.
  2. Mírným zmáčknutím květináčku uvolníme kořenový bal a mírným tahem za mateřský list (pokud ještě existuje – více zde) vyndáme z obalu.
  3. Nejprve oddělíme mateřský list (nebo jeho pahýl). Pokud je list zdravý a potřebujeme více rostlin, můžeme ho znovu zasadit.

4. Malé sazeničky opatrně rozdělíme a zasadíme. Nevadí, pokud jim zcela chybí kořínky. Pokud je po zasazení umístíme do skleníčku nebo sáčku, během dvou týdnů obvykle pěkně zakoření.

Pokud je u listu jedna větší a několik příliš malých rostlinek, vyplatí se odsadit jen větší rostlinku a ostatní necháme u listu dorůst do potřebné velikosti. 

Často se stává, že s většími sazeničkami oddělíme i malé a slabé rostlinky. Někdo doporučuje ponechat si jen 2-3 nejsilnější a zbytek vyhodit. Já bych byla v tomto případě zvlášť při množení odrůd náchylných k „sportování“ (zejména odrůdy s vícebarevnými květy) opatrnější. Velmi často bývá ta největší sazenička, která obvykle i první rozkvete, sport. Na druhou stranu se nevyplatí zachraňovat každou niťovitou chudinku. Pokud je miniaturní rostlinka ještě spojená s větší sestřičkou, můžete je zasadit společně a oddělit, až trochu povyrostou.

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace