Hnojiva a hnojení
Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání
Pokud jste ještě neobjevili krásu afrických fialek trailerů, je nejvyšší čas to napravit. Jedná se o velmi pestrou skupinu rostlin, z nichž některé na první pohled ani běžné odrůdy nepřipomínají. Jedno ale mají společné – jsou velmi nenáročné, jejich pěstování zvládne i začátečník, a velmi bohatě a neúnavně kvetou. Jejich květy často svisají dolů, proto se pěstují i v závěsných nádobách.
Trailery jsou zvláštním typem afrických fialek. Na rozdíl od běžných odrůd tvoří více růstových vrcholů. Některé vytvářejí dlouhé výhony, které se plazí nebo mírně převisají, některé vytvářejí kompaktní keřík. Pokud se rozhodnete, můžete z traileru vypěstovat poměrně velkou rostlinu, ale je možné je udržet v poměrně kompaktním stavu. Záleží jen na vašem osobním vkusu a prostorových možnostech.
Podle velikosti listů se trailery dělí stejně jako běžné fialky na miniaturní, polominiaturní a standardní.
Jak už jsem zmínila výše, jsou trailery na pěstování obvykle velmi nenáročné. Vzhledem k jejich plazivému růstu se doporučuje je pěstovat v mělkých nádobách typu žardinka. Potíž je v tom, že u nás jsou žardinky běžně dostupné až od větších velikostí. Pro pěstování mladých nebo miniaturních rostlin se mi osvědčilo použít vypouklá plastová víčka na kelímky, pro větší pak plastové misky od mléčných výrobků (více o nádobách na pěstování zde).
Někdo doporučuje zasadit do misky více rostlin. Tímto způsobem rychleji zaplníte zvolenou nádobu a někteří pěstitelé mají s tímto způsobem dobré zkušenosti. Musíte ale počítat s tím, že pokud bude v nádobě více rostlin, rychle ji přerostou a bude nutné přesazení, eventuálně rozsazení. Kromě toho rostlinám nemusí stačit živiny a i když zasadíte stejně staré a stejně velké sazeničky, může být obtížné dosáhnout toho, aby kvetly všechny najednou. Trochu pomalejší, ale určitě výhodnější je zasadit do nádoby pouze jednu rostlinu a nechat ji rozrůst přirozeným způsobem.
Substrát použijeme stejný jako pro ostatní africké fialky, vzhledem k rychlému růstu trailerů ale může být o něco výživnější, někdo přidává granulované hnojivo nebo sušený hnůj. Také v průběhu pěstování je třeba pravidelně přihnojovat.
Zállivku můžete zvolit také podle svých preferencí. Setkala jsem se sice s názorem, že trailerům nevyhovuje knotová zálivka, ale osobně jsem nezaznamenala žádné problémy. Všechny mé trailery spokojeně rostou a kvetou na knotech.
Na stránkách jednoho velkého amerického prodejce jsem se setkala s názorem, že trailery stačí zasadit a běžně zalévat a žádná speciální péče není nutná. Pokud ale chcete souměrné a bohatě kvetoucí rostliny, bez pravidelného tvarování a prořezávání se asi neobejdete.
Univerzální návod na tvarování trailerů neexistuje z jednoduchého důvodu – každá odrůda roste trochu jinak – některé se bez problémů samy větví a jediné, co budete kromě pravidelného přesazení muset čas od času udělat, je odstranění nevzhledných listů a listů, které zakrývají srdíčka sousedních růžic. Jsou ale také trailery, které se samy větví jen velmi špatně a mají tendenci vytvořit jeden dlouhý „klacek“. V takovém případě je vhodné již u mladé rostlinky zaštípnout růstový vrchol, aby se větvení podpořilo. Některé se naopak větví tolik, že je nutné přebytečné odnože odstraňovat.
Pokud máte novou odrůdu, se kterou nemáte zkušenosti a o které se vám nepodařilo najít potřebné informace, je podle mě nejlepší rostlinu nechat růst bez jakéhokoli tvarování i za cenu toho, že rostlina nebude vypadat příliš vzhledně. V okamžiku, kdy vám bude zřejmé, jakým způsobem je třeba ji „vychovávat“, můžete ji jednoduše zmladit. Celý proces vypěstování bohatě rozvětvené a kvetoucí rostliny se tím trochu zpomalí, ale většina trailerů (s výjimkou listových chimér) roste velmi rychle. Zde je několik příkladů postupu při pěstování.
Nejprve běžná odrůda Pixie Blue. Tato odrůda má tendenci vytvářet dlouhé kmínky, proto je vhodné ji průběžně zaštipovat. Také je možné pro podpoření kompaktního růstu šlahouny zkrátit (vrcholy můžete znovu zakořenit a vypěstovat novou rostlinu). Zbylé pahýly brzy obrazí. Na prvním obrázku vidíte rostlinu po pravidelné údržbě – je patrné, kde byly kmínky zkráceny. Dále byla odstraněna většina listů. U trailerů se doporučuje je odstřihovat spíše než odlamovat až u báze, aby se podpořila tvorba nových výhonů.
Na druhém obrázku vidíte, jak rostlina za necelé dva měsíce krásně obrostla a začíná kvést.
Dlouhé šlahouny této a podobných odrůd je také možné pomocí drátků přichytit k povrchu substrátu. Tam, kde se budou dotýkat substrátu, většinou znovu zakoření a rostlina bude o to lépe tvořit nové růžice a zaplní prázdný střed nádoby.
V druhém případě jsem se snažila vypěstovat odrůdu Rob´s Boolaroo. Tato odrůda dává poměrně dost sportů, čekala jsem tedy na první kvetení. Potvrdilo se moje podezření a místo Rob´s Boolaroo mi vykvetla Rob´s Gundaroo. Protože jsem rostlinu hned na začátku nezaštípla, vytvořila jeden dlouhý kmínek nakloněný na stranu. I tak ale velmi bohatě a dlouho kvetla a výsledný dojem nebyl špatný (viz první obrázek). Po odkvětu jsem kmínek seřízla až téměř u základny (druhý obrázek). V tomto případě trvalo asi dva měsíce, než rostlinka obrazila a vytvořila několik nových růžic. Zkontrolovala jsem, že jsou nové růstové vrcholy rozmístěné do kruhu (k tomu je samozřejmě ideální jedna středová), obvykle se doporučuje začínat s 4 růžicemi – jedna ve středu a tři pravidelně rozmístěné po obvodu. Výsledek můžete vidět na posledním obrázku.
Razantních zákroků se v případě trailerů skutečně není třeba obávat.
Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání
Obsah Blíží se sezóna předpěstování rajčat a přesazování pokojových rostlin, tak jsem se konečně rozhodla dokončit článek o vhodném substrátu pro pěstování fialek. Co mají
Fialky jsou napadány celou řadou chorob a škůdců, z nichž nejčastější jsou mšice, třásněnky a různé druhy roztočíka. Ten nejběžnější škůdce ale překvapivě nepochází z
Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.
Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.
Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.
Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit.
Případné odkazy na jiné webové stránky jsou přidány pouze pro pohodlí návštěvníků a nejedná se o placenou reklamu.