Rostlina po částečném oddělení kořenů

Přesazování – (téměř) univerzální lék na všechny problémy

Obsah

Asi bych si měla dělat čárku pokaždé, když se ke mně někdo obrátí pro radu, co s neprospívající fialkou a já mu doporučím přesadit

Přesazení samozřejmě nepomůže, pokud je rostlina napadena škůdci nebo hnilobou kořenového krčku nebo srdíčka a často samo o sobě nestačí a je potřeba udělat další změny v technice pěstování, ale je to opravdu základ při řešení potíží. 

Kdy přesazovat
Pravidelné přesazování

Ať už zvolíte jakýkoli typ substrátu, dříve nebo později bude nutné fialku přesadit. Jednak dochází k vyčerpání živin, jednak se organické části substrátu a odumřelé kořínky časem rozkládají a způsobují zakysání – snižování pH až na hodnoty, které mohou vést k úhynu rostliny. 

Při běžné zálivce se doporučuje standardy přesazovat 1x ročně a miniatury minimálně 2x ročně, při knotové zálivce je nutné přesazování častější – standardy 1x za 6-8 měsíců, většinu miniatur je vhodné přesadit 3x ročně.

Přesazení jako životabudič

Pravidelné přesazení by mělo být samozřejmým základem péče o vaše rostliny. Ne vždy se ale člověk může řídit podle kalendáře a k přesazení je nucen sáhnout o něco dříve.

Nejčastěji je to v těchto případech: 

  • fialka rychle roste do výšky a ztrácí spodní listy („palmovatí)
  • fialka se naklonila na stranu a vypadá nevzhledně
  • fialka stagnuje v růstu
  • fialka nekvete
  • fialce žloutnou, předčasně odumírají nebo se nepřirozeně kroutí listy (vše obvykle v důsledku problémů s kořenovou soustavou)
Specifika přesazování afrických fialek

Pokojové rostliny se většinou přesazují poté, co kořeny zaplnily pěstební nádobu,  do květináče o jednu velikost většího než byl ten původní. Africké fialky ale kvetou až tehdy, když se kořeny začnou dotýkat stěn květináče. Velké pěstební nádoby jim nesvědčí, platí známé pravidlo, že průměr květináče by měl tvořit 1/3 průměru listové růžice. Dospělé rostliny tedy většinou přesazujeme do stejně velké nádoby, jako byla ta původní. Existuje několik metod, jak přesadit africkou fialku. 

Metody přesazování afrických fialek
„Překlopení“ do většího květináče bez narušení kořenového balu

Jak už bylo uvedeno výše, hodí se jen pro mladé rostlinky, které ještě nedorostly do maximálního rozměru květináče. Tímto způsobem se dají v případě potřeby přesadit i kvetoucí rostliny.

Přesazení do původní velikosti květináče

Úplné odstranění původního substrátu

Rostlinu před přesazováním necháme proschnout. Po vyklopení z původního květináče odstraníme původní substrát, kořeny dle potřeby zkrátíme a rostlinu znovu zasadíme. Hodí se i v případě nákupu nových rostlin (více zde).

Částečné odstranění kořenového balu

Hodí se v případě, že substrát ještě není příliš starý, ale rostlina rychle vyrostla a má holý krček (velmi často miniaturní fialky). Nožem (dost často to jde i holou rukou) odstraníme spodní část kořenového balu, krček očistíme (někdo škrabe jako mrkev, já volím trochu méně drastický způsob) a fialku zasadíme hlouběji tak, aby byla listová růžice opět lehce nad úrovní substrátu.

Zmlazení

Fialku odřízneme přímo na úrovní substrátu nebo, pokud chceme množit, ponecháme 1-2 řady listů) a korunku znovu zasadíme. Někdo nechává nejprve zakořenit ve vodě, mnoho pěstitelů (i já) sází přímo do substrátu.

Praktický příklad

Rostlina právě odkvetla a je nejvhodněší doba ji přesadit. Na druhém obrázku vidíme počínající dlouhý krček.

Nyní máme dvě možnosti, jak postupovat:

1. Odstranění části kořenů a hlubší zasazení

Při přesazování věnujeme pozornost i vytvarování růžice – odstraníme staré a poškozené listy, listy zakrnělé a ty, které vyrůstají jeden pod druhým. Nebojíme se odstranit i několi řad listů – nad listem, nad kterým už jednou byl stonek s květy se nové květy nevytvoří. Na prvním obrázku v galerii jsou označené příklady listů, které je třeba odstranit.

Odstraníme spodní část kořenů. Rostlina byla pěstovaná na knotu a část kořínků je již odumřelá. Stačilo za ně lehce zatáhnout a oddělily se bez použití nástroje.

Krček začistíme (jde to i nehtem, pokud si hlídáte manikúru, můžete použít tupý nůž).

Zasadíme do čistého květináče s novým knotem.

2. Zmlazení

Rychlejším řešením s vyšším „omlazujícím“ účinkem je seříznutí a znovuzakořenění korunky.

 K řezu můžeme použít ostrý nůž, skalpel, nebo, pokud chceme ponechat pahýl se spodními listy k množení podobně jako u chimér, tenkou pevnou nit (Podrobněji o množení chimér zde).

Květináček naplníme substrátem. Doporučuji vytvořit mírný „kopeček“. Listovou růžici zasadíme přesně do středu, proti posunutí můžeme zajistit párátky. Rostlinu v tomto případě stavím přímo na zásobník s vodou.

Několik praktických tipů na závěr
  1. Před přesazením je vždy vhodné nechat substrát proschnout
  2. Rostliny sázíme do nových nebo řádně vymytých původních květináčků
  3. Nůž nebo skalpel dezinfikujeme  před tím, než ho použijeme na další rostlinu
  4. K dosypání substrátu se hodí kávová lžička, kterou se dostaneme i do méně přístupných míst
  5. Datum přesazení poznačíme na květináč
Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace