List s kapkami vody

Sprchování a výměna vody v zásobnících

Sprchovat či nesprchovat africké fialky?

Často se setkávám s názorem, že africké fialky se sprchovat nesmí. Někteří pěstitelé mají vyslovenou hrůzu z toho, že by se na listy mohla dostat voda. Jedná se o mýtus, pravděpodobně předávaný z generace na generaci, a jako každý mýtus se velmi těžko vyvrací. 

Můj názor je jasný. I na poušti občas zaprší a fialky nejsou žádné pouštní rostliny, naopak v jejich přirozeném prostředí prší docela často. 

Všimli jste si někdy, jak příroda po dešti ožije – nejedná se jen o prosté zalití, déšť smyje prach a rostliny se svěže zazelenají. Pravda, některé květy „oprší“ a přijdou o svou krásu, ale obecně je déšť velmi blahodárný.

V domácích podmínkách samozřejmě májový deštík zcela nenahradíme, ale podle mého názoru je nezbytné pravidelně zbavovat listy pokojových rostlin prachu a nečistot pomocí sprchování.

Pěstování fialek se věnuji už asi třicet let a za celou dobu jsem nezaznamenala, že by některé rostlině voda uškodila.  

Jak na to

Dokud jsem měla několik desítek rostlin (ach, kde jsou ty časy), jednoduše jsem je téměř každý týden odnesla do vany a použila sprchu s teplou vodou. Ve vaně jsem je nechala okapat, případně přebytečnou vodu vyklepala a vrátila rostliny na místo (samozřejmě ne na přímé sluníčko, alespoň tedy myslím, je to už dávno, co jsem pěstovala fialky na parapetu).

Pokud tedy vlastníte přiměřené množství rostlin, které zrovna nekvetou, je to určitě rychlé a jednoduché řešení. Rychlé samozřejmě za předpokladu, že vzdálenost od okna do koupelny nedosahuje několika desítek metrů a nemusíte překonávat schody. Pokud ovšem chcete spojit sprchování rostlin s pravidelným kardio cvičením, můžete fialky nosit do vany po jedné, po dvou a vzdálenost ani schody nebudou překážkou. Ostatním doporučuji si cestu ušetřit a naskládat větší množství rostlin třeba do koše na prádlo.

Vanička a postřikovač
Když je rostlin mnoho a koupelna daleko

Pokud se ale vámi pěstované rostliny počítají jako  na stovky a máte je třeba v podkroví bez koupelny (můj případ), nebo ostatním členům rodiny vadí vana neustále plná rostlin (také můj případ), nebo když jsou fialky v plném květu, dá se s úspěchem použít obyčejný zahradní postřikovač a vanička/koš na prádlo. Jen počítejte, že i s při největší opatrnosti nejspíše voda skončí i v blízkém okolí vaničky.

Sprchování kvetoucích rostlin

Při troše šikovnosti takto můžete osprchovat i kvetoucí rostliny – fialku je vhodné naklonit, aby voda stékala do vaničky. Pokud kvete opravdu bohatě, opláchnu ji někdy spíše ze spodu. Upřímně se ale příliš netrápím, pokud sem tam zasáhnu nějaký květ – někdy přežije, někdy ne, ale rostlinka většinou rychle nasadí nová poupata.

Sprchování kvetoucích rostlin

Při troše šikovnosti takto můžete osprchovat i kvetoucí rostliny – fialku je vhodné naklonit, aby voda stékala do vaničky. Pokud kvete opravdu bohatě, opláchnu ji někdy spíše ze spodu. Upřímně se ale příliš netrápím, pokud sem tam zasáhnu nějaký květ – někdy přežije, někdy ne, ale rostlinka většinou rychle nasadí nová poupata.

V případě, že máte drátěné regály, musíte počítat s tím, že voda z horních polic bude stékat na spodní a může květy poničit. Do takových regálů osprchované rostliny vracím až potom, co trochu okapou.

 

V případě, že máte drátěné regály, musíte počítat s tím, že voda z horních polic bude stékat na spodní a může květy poničit. Do takových regálů osprchované rostliny vracím až potom, co trochu okapou.

Teplota vody

Nebojte se do postřikovače nalít horkou vodu (samozřejmě pokud vám z bojleru neteče vařící). Jednak poměrně rychle stydne, jednak se postřikování rostliny ochlazují (četla jsem vědecké zdůvodnění, ale zopakovat nedokážu, určitě se dá někde dohledat). 

Skvrny na listech

Do vody na sprchování můžete přidat pár kapek prostředku na mytí nádobí (opravdu jen pár). O vhodnosti používat hnojivo na list se vedou odborné diskuse, do kterých si netroufnu se zapojit, velmi slabou koncentrací asi nic nezkazíte. Pokud vaše kohoutková voda obsahuje nadbytek dusičnanů (jako ta moje), tak přihnojíte tak jako tak. 

Tvrdá voda prý může po zaschnutí nechávat na listech bílé skvrny, se svou středně tvrdou jsem nic podobného nepozorovala.

Voda v srdíčku

Po osprchování vždy rostlinku trochu oklepu, ale zbylou vodou v srdíčku se většinou netrápím. Jen u odrůd s korunním panašováním někdy přebytečnou vodu odsaju ubrouskem.

 

Výměna vody v zásobnících

Zároveň se sprchováním provádím většinou výměnu vody v zásobnících  a ostatní pravidelnou údržbu. Mám připravené tři kbelíky – do jednoho vylévám zbylou vodu, v prostředním mám teplou vodu s mycím prostředkem na vypláchnutí zásobníku (vodu používám i na vytření polic) a v posledním čerstvou vodu s hnojivem. Pokud máte vše po ruce, samotná výměna i se sprchováním zabere jen pár desítek sekund. 

Kbelíky - použitá voda, voda na vypláchnutí zásobníku a kbelík s čerstvou vodou
Kbelíky - použitá voda, voda na vypláchnutí zásobníku a kbelík s čerstvou vodou
Skládací stůl, kbelík a tác
Skládací stůl, kbelík a tác
Šikovný pomocník

Připravený mám také kbelík na rostlinný materiál – zvadlé květy a odstraněné listy, můj oblíbený nástroj z manikúry, který bych na nehty použít neuměla (žádné nemám), ale na odstraňování odnůžků je k nezaplacení a tác, na který stavím mokré květináče. 

Největším pomocníkem je ale skládací pracovní/kempingový stůl – ve složeném stavu nezabere skoro žádné místo, na rozložený vyndám rostliny z police, polici vytřu a osprchované rostliny s čerstvou vodou vrátím ve stejném pořadí, v jakém jsem je vyndala (hodí se hlavně u malých sazeniček, které mám pro snazší orientaci seřazené podle abecedy).

Dřina nebo zábava?

Pokud jste dočetli až sem, máte možná pocit, že pěstování fialek je časově náročná dřina. Já ale vím, že nejsem sama, pro kterou je zalévání a sprchování ve skutečnosti zábavou a odpočinkem. Tak ať to baví i vás, ať už máte systém jakýkoli. Fialky vám určitě za čas, který jim věnujete, poděkují. 

Mohlo by vás zajímat
Přelitá fialka

Hnojiva a hnojení

Důležité upozornění Dříve, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, věnujte, prosím, pozornost následujícímu upozornění. Za svůj poměrně dlouhý a pestrý život jsem získala vzdělání

Read More »
Ukázka pěstování minifialek
Pěstování afrických fialek

Bylo by krásné, kdyby existoval jeden jednoduchý spolehlivý návod, jak úspěšně pěstovat africké fialky, jenže bohužel nic takového vám poskytnout nemohu.

Aby člověk vypěstoval zdravé, souměrné, bohatě kvetoucí rostliny, musí všechny obecné rady a doporučení přizpůsobit svým konkrétním podmínkám, jako jsou osvětlení, teplota, vzdušná vlhkost, kvalita vody a podobně.

Také já neustále experimentuji a hledám inspiraci u jiných pěstitelů, především ruských, ukrajinských a amerických.

Ne všechny mé pokusy končí úspěchem , dopouštím se omylů, nevyhýbají se mi choroby ani škůdci. O tyto své zkušenosti se s vámi zde chci podělit. 

Základní tipy

Aby se vaší fialce dařilo

Článek o základních zásadách pěstování
Více o budování mé sbírky

Můj život mezi fialkami

Zápisky a postřehy o pěstování a budování sbírky
Další informace